ŠKOLSKÝ ROK 2016/2017

J Ú N
30. júna sme v Ľudovej jedálni slávnostne ukončili školský rok 2016/2017, ktorého súčasťou bolo oceňovanie najúspešnejších študentov Súkromného gymnázia, rozlúčka s našou milou americkou lektorkou Justynou a poprvýkrát aj prezentácie tried so zážitkami zo školského roka. foto >>>

29. júna sa uskutočnilo zaujímavé dopoludnie Študentského parlamentu v podobe tvorivých dielní – Nauč iných, čo vieš ty. Študenti všetkých ročníkov si pripravili pre svojich spolužiakov skupinové aktivity:
  • I.A – vedomostný kvíz, v ktorom si mohli študenti overiť svoje všeobecné vedomosti a porovnať sa tak s ostatnými,
  • II.A – pletenie náramkov z nitiek a gumičiek,
  • III.A – skrášľovací salón – úprava zovňajšku,
  • III.B – tvorivé písanie s Klárou Fottovou - prezentácia workshopov mládežníckych výmen, ktoré Klára absolvovala v Poľsku a Portugalsku a základy baletu s Laurou Chamilovou, kde si mohli študenti vyskúšať baletné prvky.

  •    

    Pri príležitosti otvorenia Starej synagógy v Bardejove, v priestoroch pamätníka holokaustu v Bardejove,J. E. Zvi AvinerVapni, veľvyslanec štátu Izrael v SR s účastníkmi literárnej súťaže a spomienkového programu, dňa 28. júna spoločne ocenili študentov stredných škôl v literárnej súťaži na tému „Židovské pamiatky v Bardejove. Prečo je dôležité ich zachovať? Ako by mali byť využité? Čo pre Teba znamenajú?". Vyhlasovateľmi súťaže boli Bardejovský výbor na zachovanie židovského dedičstva a Komunitná nadácia Bardejov, v zastúpení riaditeľom Jozefom Jarinom. Naše študentky Laura Balážová a Mária Voroňáková (II.A) získali čestné uznanie za účasť v tejto súťaži. Blahoželáme!

         

    V mesiaci máj a jún sa konala školská fotografická súťaž ku Dňu Zeme, do ktorej sa zapojilo 17 žiakov. Hlasovaním ste rozhodli, že najkrajšou fotografiou je fotografia Moniky Gajdošovej (I.A). Na 2. mieste sa umiestnila fotografia Kláry Fottovej a na 3. mieste fotografia, ktorej autorom je Tobias Foriš (obaja III.B). Víťazom srdečne blahoželáme a všetkým ďakujeme za účasť! foto >>>

    Aká škoda, že sa našim posledným stretnutím zameraným na letné songy končia popoludnia s Justynou! 22. júna sa žiaci prvého a druhého ročníka zišli na drink a melónové osvieženie, aby si mohli vypočuť, aké letné songy ovládli rebríčky amerických hitparád za posledné desaťročia. Okrem osvieženia, ktoré v toto naozaj horúce popoludnie prišlo vhod, sa mohli žiaci a vyučujúce jazykov dozvedieť, kedy v Amerike oficiálne i neoficiálne začína leto, čo robia študenti v závere školského roka a ktoré songy priam predpovedajú začiatok prázdnin a dovoleniek. Domov všetci odchádzali správne naladení na letné frekvencie a môžeme ísť všetci zaslúžene oddychovať po náročnom školskom roku.

       

    16. júna sa žiaci našej školy zúčastnili ďalšej zo vzdelávacích aktivít v tomto školskom roku, ktorej zámerom bolo spoznávanie dejín a kultúry židovskej komunity v Bardejove. Prednášajúcimi boli pán Ing. Pavol Hudák a Mgr. Peter Hudák, PhD. z OZ Vita in Suburbium, ktorí žiakov pútavým spôsobom oboznámili s Pamätníkom holokaustu a projektom obnovy tzv. Starej synagógy v rokoch 2015 - 2017. Žiaci aj takýmto spôsobom spoznali dejiny svojho mesta, jeho pôvodnú multikultúrnosť a nevšedné historické dedičstvo Bardejova.

      

      

    V dňoch 1.- 3. a 15.- 17. júna prebehli školské výlety, počas ktorých študenti 1. až 3. ročníka spoznávali krásy Pienin.

    V dňoch 1. – 4. júna sa v Košiciach konali Majstrovstvá Slovenska juniorov v stolnom futbale, na ktorých sa zúčastnil aj náš žiak Daniel Mačejovský (II.A) spolu so Šimonom Mihaľom. Mladí, talentovaní chlapci sa prebojovali až do semifinále, kde obsadili krásnu bronzovú priečku. Chlapcom blahoželáme a prajeme im ešte veľa úspechov v ďalších súťažiach!

      

    M Á J
    4. ROČNÍK ŠKOLSKEJ SÚŤAŽE DVOJÍC V RIEŠENÍ LOGICKÝCH ÚLOH - RÉBUSY A HLAVOLAMY
    30. mája sa uskutočnil 4. ročník školskej súťaže dvojíc v riešení logických úloh s názvom RÉBUSY A HLAVOLAMY. Družstvá v priebehu 90 minút riešili 20 rôznych rébusov a hlavolamov. Pri niektorých bolo potrebné využiť svoje matematické myslenie, pri ďalších použiť svoju slovnú zásobu, či farbičky a vymaľovať správne okienka. Vyhralo to družstvo, ktoré v danom limite vyriešilo najviac úloh.
    Víťazmi sa stali po prvýkrát žiaci II.A – Adam Hankovský a Lukáš Čech-Špirek, ale zahanbiť sa nedali ani prváci z I.A – Bianka Terjéková a Michal Miščik, ktorí skončili druhí a tretiačky z III.B – Karolína Varcholová a Andrea Gočová, ktoré sa umiestnili na treťom mieste.
    Poradie zúčastnených družstiev:
    1.miesto: II.A Adam Hankovský, Lukáš Čech-Špirek - 14 bodov
    2.miesto: I.A Bianka Terjéková, Michal Miščik - 11 bodov
    3.miesto: III.B Karolína Varcholová, Andrea Gočová - 10 bodov
    4.miesto: II.A Timea Rychvalská, Barbara Hrivňáková a III.A Mário Leško, Adrián Hudáček - 9 bodov
    5.miesto: III.A Richard Niemašík, Matúš Mikláš a Dominika Lakatošová, Dominika Hanobiková - 7 bodov
    6. miesto: III.B Adam Barvirčák, Klára Fottová a III.A Soňa Sobeková, Diana Hankovská - 6 bodov.
    Súťaž bola zorganizovaná v rámci PK matematika a práca s informáciami a pripravila ju RNDr. Miriam Porubská. Víťazom srdečne blahoželáme! foto >>>

    25. mája sa žiaci 1. ročníka mali možnosť bližšie oboznámiť s problematikou kriminality a delikvencie mládeže, ktorá sa v súčasnosti stáva jednou z hlavných príčin sociálno - patologických javov v spoločnosti. Tejto problematike sa venoval pán Mgr. Marián Valkučák z odboru PZ v Bardejove. Pánovi Valkučákovi ďakujeme za užitočné a podnetné informácie.

     

    25. mája sa žiaci 1. a 2. ročníka zúčastnili na projekte Krása letu dravých vtákov. Vďaka členom združenia Zayferus, ktoré sa venuje ochrane dravých vtákov už vyše dvadsaťpäť rokov, mohli na vlastné oči vidieť množstvo dravcov, ukážky ich letu a lovu. Praktické ukážky boli doplnené kvalitným odborným výkladom.

      

    17. mája sa rekreačné stredisko Mníchovský potok premenilo na Územnú súťaž prvej pomoci, ktorú každoročne organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci so žiakmi stredných škôl. Družstvom mladých zdravotníkov sa mohla pochváliť aj naša škola Súkromného gymnázia v Bardejove. Svoje vedomosti, zručnosti a odvahu si tento rok prišli preveriť Barbora Čupeľová (III.B) – kapitánka družstva, Soňa Sobeková (III.A), Jana Prokopovičová (III.B), Laura Chamilová (III.B) a Natália Mačušová (I.A). Celým priebehom súťaže nás sprevádzal záchranársky tím pracovníkov Červeného kríža. Po krátkej registrácii a povzbudivých úvodných slovách sa študenti jedenástich stredných škôl odvážili vkročiť k pripraveným stanovištiam. Svoje sily a zdravotnícke zručnosti si prišli zmerať na šiestich pripravených stanovištiach, ktoré pozostávali z vedomostného testu, podania kardiopulmonálnej resuscitácie (KPR) a praktického ošetrenia štyroch zranení. Výkony všetkých súťažiacich pozorne sledovali a bodovali rozhodcovia, ktorým neunikla žiadna chybička. Zohratý tím našich študentiek sa pod vedením zodpovednej kapitánky, nakoniec prebojoval k vytúženému prvenstvu. Obsadenie prvého miesta si nesmierne vážime, a preto dúfame, že tento úspech sa stane motiváciou pre ďalších študentov. Sme hrdí, že poskytovanie prvej pomoci nemusí byť odteraz pre nás nočnou morou, ale neopakovateľnou šancou záchrany ľudského života. Dievčatám srdečne blahoželáme!
    foto >>>

    Výsledky prijímacích skúšok do 1. ročníka v školskom roku 2017/2018 >>>

    Body pridelené uchádzačom za prijímacie skúšky >>>

    V piatok 12.mája sme sa rozlúčili s našimi štvrtákmi. Tých teraz čaká akademický týždeň, počas ktorého sa budú vzorne pripravovať na maturitné skúšky. Tie sa budú konať v dňoch 22.-24. mája 2017. Prajeme im veľa chuti a síl do učenia! foto >>>

    A P R Í L
    Víkend trochu inak
    Exkurzie či výlety sú známe každému z nás, no milovníci divadla si tak ako každý rok prišli na svoje. Po pracovnom týždni sme sa vybrali užiť si víkend 29. – 30. apríla trochu netradične a rozhodli sme sa ho stráviť v našom hlavnom meste. Po ceste za mnohými zážitkami sme navštívili kaštieľ vo Sv. Antone a historické, ba priam úžasné mestečko Banskú Štiavnicu, v ktorom žila Sládkovičova múza Marína. Mali sme tak možnosť okúsiť čaro domu Márie Pischlovej, ktorej Andrej Sládkovič zložil najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete. Ďalšou zástavkou za našim poznávaním bola študentská Nitra. Nasatí atmosférou histórie, kultúry a zábavy sme sa ocitli v hlavnom meste, priamo v kreslách Slovenského národného divadla. Divadelné predstavenie Apartmán v hoteli Bristol vyrazilo každému dych a ešte viac herecké výkony asi najznámejších slovenských hercov ako sú Ľ. Kostelný, J. Vajda, T. Maštalír, Z. Studenková či K. Magálová. Aj keď sme si mysleli, že všetko dôležité máme za sebou, opak bol pravdou. Nedeľa bola ešte úžasnejšia. Dopoludnia sme navštívili hrad Červený Kameň v oblasti Malých Karpát, ktorý bol v minulosti viackrát poškodený, no dnes sa svojim návštevníkom ponúka v skvelej historickej forme. Tento deň mal aj svoju čerešničku na torte. Veselohra Jána Palárika Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch nám všetkým vyrazilo dych! Fantastická scéna, skvelá réžia, perfektné výkony hercov, slovenské tradície, hudba, spev a tanec to bol zážitok, na ktorý tak skoro nezabudneme. Bolo to skvostným zavŕšením divadelného víkendu nás žiakov Súkromného gymnázia v Bardejove. Veríme, že si všetci prišli na svoje, čo im zanechalo v pamäti pekné spomienky, a už teraz sa tešíme, že si toto dobrodružstvo budeme mať možnosť zopakovať aj na ďalší rok. Ďakujeme!
    Timea Rychvalská, Barbara Hrivňáková - žiačky SGBJ
    foto >>>

    ZAUJÍMAVÉ PROJEKTOVÉ VYUČOVANIE S AMERICKOU LEKTORKOU
    Počas celého mesiaca apríl sa pod vedením našej iniciatívnej americkej lektorky Justyny vo vybraných skupinách prvého, druhého a tretieho ročníka študenti zúčastnili projektového vyučovania zameraného na prácu s hudobnými videami. V úvode projektu Justyna študentom priblížila spojitosť medzi jazykom a hudbou zaujímavou prezentáciou. Študenti boli povzbudení k počúvaniu a spievaniu v angličtine, čo môže pomôcť výrazne eliminovať ich zahraničný prízvuk. A keďže si hudbu môžeme vďaka technológiám vziať všade so sebou, študenti sa rozdelili do skupín podľa obľúbenosti hudobných žánrov a práca sa mohla začať. Každá skupina si zvolila príznačný názov a vybrala pesničku, s ktorou budú počas trvania projektu pracovať. Projekt zahŕňal vytvorenie krížovky alebo osemsmerovky zo slovnej zásoby, ktorú zvolená pieseň obsahuje, študenti sa pustili aj do naštudovania a spracovania autobiografie speváka/ členov hudobnej skupiny. Veľkou výzvou bol osobný list spevákovi, v ktorom študenti vyjadrili svoje poďakovanie za inšpiráciu. Ďalšou časťou projektu bolo vytvorenie textu piesne pomocou synonymických výrazov, čím študenti síce text pozmenili, no zachovali jeho význam a naučili sa veľa nových slov. Najväčšie nasadenie bolo však potrebné pri tvorení vlastného hudobného videa. Skupiny študentov natočili naozaj nápadité hudobné kúsky, s ktorými sa potom mali možnosť prezentovať na záverečnom oceňovaní víťazných videí. Na hodinách s Justynou sa študenti naučili, ako písať kritiku na hudobné video a aby to bolo úplné, nesmela chýbať ani ďakovná reč, ktorú víťazná skupina predniesla na záverečnom ceremoniáli. Ten sa konal 4. mája 2017 v popoludňajších hodinách v klubovni školy. Nechýbal červený koberec, fotografi, pohostenie a prezentácia videí, za ktoré mohli prítomní študenti zahlasovať a vybrať tak víťazov v štyroch kategóriách:
    - BEST LYRIC VIDEO (najlepšie spracovanie textu) – Try Everything – Shakira (Františka Moravcová, Natália Mačušová, Bianka Terjéková, I.A)
    - BEST CREATIVE VIDEO (najoriginálnejší nápad a spracovanie) – Cheap Thrills - Sia(Timea Rychvalská, Barbara Hrivňáková, Aneta Vasičkaninová, II.A)
    - BEST FAN FAVORITE (najviac ocenené video divákmi) – Something Just Like This – The Chainsmokers and Coldplay (Adam Hankovský, Klaudia Kroková, Barbora Kožená, II.A)
    - BEST MUSIC VIDEO (najlepšie hudobné video zo všetkých) – Amy Winehouse - Rehab (Andrea Gočová, Saskia Ovšonková, Terézia Biľová, Tamara Pillárová, Laura Chamilová, III.B).

    Keďže Justyna je na našej škole jednou z ôsmych amerických lektorov umiestnených po školách na Slovensku, v rámci projektu sa spojila s lektorom z gymnázia v Krompachoch a ten istý projekt so svojimi študentmi uskutočnil aj americký lektor Zach. V júni plánujeme stretnutie oboch škôl zamerané na vyhodnotenie úspešnosti projektu a výmenu skúseností získaných asistenciou amerických lektorov na oboch školách. Projektové vyučovanie nielen oživilo hodiny angličtiny, ktoré sú vďaka našej tvorivej americkej lektorke veľmi podnetné a zábavné, ale aj umožnilo študentom prakticky využiť to, čo majú tak radi - hudbu.
    Ďakujeme Justyne za tento skvelý zrealizovaný nápad.
       
       

    28. apríla sme si pripomenuli Deň Zeme trochu inak.
    Žiaci spolu so svojimi učiteľmi pomohli prírode vo svojom okolí prebudiť sa zo zimného spánku v krajších farbách. V okolí Tople sme vyzbierali niekoľko vriec odpadkov, ktoré po zime vyplavila rieka, či odhodili nezodpovední okoloidúci. Ďakujeme tým, ktorí vymenili piatkové posedenie pri káve za nezištnú pomoc prírode.

      
      

    21. apríla sa konal 12. ročník krajského kola celoslovenskej súťaže < b>Mladý Európan v Prešove. Táto súťaž je určená pre študentov druhých a tretích ročníkov stredných škôl a pravidelne ju organizuje zastúpenie Európskej komisie a 12 regionálnych informačných centier Europe Direct. Dievčatá Klára Fottová, Saskia Ovšonková a Tamara Pillárová (III.B), ktoré úspešne reprezentovali našu školu, v prvom kole ukázali svoje vedomosti o Európskej únii a v druhom kole si otestovali a preukázali svoje jazykové a tímové zručnosti. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník tejto súťaže!

      

    Každoročne je 29. apríl vyhlásený Európskou komisiou za Európsky deň solidarity a spolupráce medzi generáciami. Oslavuje sa od roku 2009 v celej Európskej únii a jeho cieľom je podporiť vzájomnú solidaritu, rešpekt a záujem o život jednotlivých generácií občanov v členských štátoch. Tento deň sa má pozornosť verejnosti upriamiť na život našich seniorov, mladej generácie a ich vzájomných vzťahov. S týmto cieľom sa pre žiakov II.A triedy dňa 20. apríla uskutočnila prednáška na tému medzigeneračných vzťahov pod vedením Mgr. Slávky Benkovej – Rybárovej z CPPaP v Bardejove.

    Filmové popoludnie na SGBJ
    Popoludnie 27. apríla sa nieslo v znamení filmov a seriálov. Naša zanietená americká lektorka Justyna nám priblížila vášeň Američanov - filmovú kultúru. Študentov, ktorí prijali pozvanie na filmovú diskusiu, čakal popcorn a zaujímavé poznatky z oblasti filmového priemyslu. Študenti svojím prehľadom ukázali, že filmy a seriály sú aj na Slovensku obľúbenou formou trávenia voľného času. Pozeraním filmov v angličtine sa môžte zdokonaliť v jazyku a spoznať zvláštnosti a odlišnosti iných kultúr.

    12. apríla sa konalo okresné kolo v hádzanej žiakov SŠ, v ktorom naši chlapci Adam Barvirčák, Daniel Cifra, Mário Leško, Matúš Mikláš, Richard Niemašík, Ján Prokopčák, Adián Hudáček (III.A), Tomáš Purdeš, Aleš Mokroluský (II.A), Dušan Perger, Matúš Leňo (IV.B), Ján Semko, Artúr Šatanek, Dárius Dinčák a Matúš Leňo (IV.B) získali pekné 3.miesto. Blahoželáme!

    11. apríla sa konalo okresné kolo vo volejbale žiačok SŠ, v ktorom našu školu reprezentovalo družstvo v zložení Barbara Hrivňáková, Barbora Kožená, Barbora Jurčišinová (II.A), Margaréta Špaková (III.A), Karolína Varcholová (III.B), Mária Arendáčová (IV.A) a Denisa Macková (IV.B).

    6. apríla sa konalo okresné kolo vo volejbale žiakov SŠ, v ktorom našu školu reprezentovalo družstvo v zložení Adam Barvirčák,Daniel Cifra, Tobias Foriš (II.B), Peter Bukovský, Dárius Dinčák, Ján Semko (IV.A), Michal Džunda, Adrián Hudáček, Mário Leško, Matúš Mikláš a Richard Niemašík (III.A).

    5. apríla sa konalo okresné kolo v basketbale žiakov SŠ, v ktorom našu školu reprezentovalo družstvo v zložení Adam Barvirčák, Daniel Cifra, Tobias Foriš, Timotej Uporský (III.B), Peter Bukovský, Ján Semko (IV.A), Daniel Čupa (I.A), Matúš Leňo, Dušan Perger (IV.B), Matúš Mikláš, Richard Niemašík (III.A).

    5. apríla sa v Prešove konalo krajské kolo dejepisnej súťaže slovenských a českých gymnázií, ktorého sa zúčastnili družstvá zo 17 gymnázií Prešovského kraja. Témou súťaže tohto ročníka bolo obdobie československých dejín v rokoch 1949-1967 - "Obdobie strachu a nádejí". Našu školu reprezentovalo 3-členné družstvo v zložení Lívia Klimeková, Mário Leško a Adrián Hudáček (III.A), ktorí v silnej konkurencii ostatných žiakov obsadili 8. miesto. Gratulujeme!

        

    M A R E C
    31. marca sa v Starej Ľubovni konal 39. ročník krajského kola Stredoškolskej odbornej činnosti, ktorého sa zúčastnila žiačka III.B triedy Klára Fottová. Tá v odbore História, filozofia a právne vedy kvalitne spracovala náročnú tému regionálnej histórie s názvom "Mgr. Gejza Žebrácky a jeho činnosť v meste Bardejov". Prácu pred komisiou úspešne obhájila. Kláre blahoželáme a prajeme jej všetko dobré pri ďalšej činnosti!

     
    30. marca sa prežiakov III.B triedy konala prednáška spojená s workshopom na tému AIDS, ktorú viedli pracovníčky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bardejove pod vedením MUDr. Zbyňovskej, Mgr. Mullerovej a Mgr. Balážovej.

    28. marca sa žiaci 3. ročníka spolu so svojimi pedagógmi zúčastnili dejepisnej exkurzie do pamätných miest bývalých nemeckých koncentračných táborov 2. svetovej vojny Osvienčimu/Brzezinky na území Poľskej republiky. Prehliadkou ich sprevádzali školení lektori, pričom hlavný motív celej exkurzie bol zobrazený už pri vstupe do múzea: "Tí, čo sa nepamätajú na minulosť, sú odsúdení na to, aby ju znova prežili". [G.Santayana] Po prehliadke si žiaci prezreli mesto Krakow a jeho pamiatky.

    23. marca sa v Mestskej športovej hale uskutočnilo okresné kolo v basketbale študentiek SŠ. Naše dievčatá po skvelých výkonoch skončili na peknom 2.mieste.
    Naše družstvo: Terézia Biľová, Saskia Ovšonková, Laura Chamilová, Jana Prokopovičová (III.B), Klaudia Kroková, Barbora Vaňová (II.A), Viktória Billá a Olívia Grofčíková Olívia (I.A). B L A H O Ž E L Á M E !

         

    Štvrtkové popoludnie 23. marca opäť patrilo náučno-zábavnému anglickému popoludniu s Justynou. Tentoraz bol témou St. Patrick's Day – Deň svätého Patrika - deň, keď sú všetci Íri. Tento sviatok do Ameriky priniesli írski prisťahovalci a Američania si ho prispôsobili na svoje pomery. V aktivitách, ktoré žiaci popri Justyninom pútavom vysvetľovaní robili, nechýbali hlavné atribúty tohto dňa ako zelená farba, štvorlístky, hrniec plný zlata a škriatkovia.
      

    V mesiaci marec sa opäť uskutočnila prednáška v anglickom jazyku našej milej americkej lektorky Justyny na hodine dejepisu pre žiakov II.A triedy. Tentokrát cieľom hodiny bolo priblížiť Dejiny vzniku USA, Americkú vojnu za nezávislosť, Vyhlásenie Deklarácie nezávislosti amerických osád zo dňa 4.7.1776 a následne dvoch dodnes najznámejších dokumentov USA, Ústavy USA a Listiny práv. Žiaci si na tejto hodine dejepisu nielen osvojili nové vedomosti a dejinné súvislosti, ale si aj prehĺbili zručnosti komunikácie a písania v anglickom jazyku.
       

    SVETOVÝ DEŇ VODY – 22. MAREC
    Voda je isto najrozšírenejšou látkou na Zemi. Možno to znie prehnane, keď sa povie, že voda je všade okolo nás, ale po hlbšom zamyslení každý zisti, že je to skutočné tak. Je v ovzduší, či ako vlhkosť, vo forme oblakov, hmly, je na zemskom povrchu aj pod povrchom, v každom živom organizme, rastlinách. Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života, hoci si to často ani neuvedomujeme. Považujeme ju za samozrejmosť a možno jej nevenujeme až takú veľkú pozornosť. Voda ako neodmysliteľná súčasť života pokrýva 71 % zemského povrchu.
    V súčasnosti trpia mnohé oblasti akútnym nedostatkom pitnej vody. Až 12% krajín sveta nemá pitnú vodu! Vodné toky a vodárenské zdroje sú kontaminované, znižuje sa výdatnosť vodárenských zdrojov, v priemysle sa nepoužívajú najnovšie technológie na opätovné používanie vody, s vodou sa často nehospodárne zaobchádza a pod. Voda ako životodarná tekutina má teda pre človeka nesmierny význam. Bez vody si život človeka nevieme predstaviť, a preto by sa mal neustále klásť veľký doraz na jej prirodzenú ochranu a obnovu pre budúce generácie.
    SVETOVÝ DEŇ VODY sme si pripomenuli aj na našej škole informáciami o vode a pitným režimom, kedy v čase prestávok bola pre žiakov v priestoroch služby pripravená na občerstvenie PITNÁ VODA!

    20. marca sa konalo školské kolo súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. V kategórii próza bola ocenená Dominika Mačejovská z I.A. V kategórii poézia sa predstavili štyri žiačky - prvé miesto obsadila Nikoleta Ratvajová z I.A, ktorá nás bude reprezentovať na obvodnom kole v HOS. Na druhom mieste sa umiestnili Barbara Hrivňáková, Gabika Nagyová a Timea Rychvalská, všetky z II.A triedy.

    20. marca sa uskutočnila medzinárodná matematická súťaž MATEMATICKÝ KLOKAN, do ktorej sa zapojilo v kategórii KADET G12 11 žiakov a v kategórii JUNIOR G34 20 žiakov našej školy. Výsledky sa žiaci môžu dozvedieť 10. apríla na stránke matematickyklokan.sk.
       

    Riadny termín externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky v tomto školskom roku sa konal:
    14. marca (utorok) - slovenský jazyk a literatúra,
    15. marca (streda) - anglický jazyk
    16. marca (štvrtok) - matematika
    .

    F E B R U Á R
    21. februára sa pre I. A triedu uskutočnila prednáška spojená s besedou pod názvom Citové vzťahy mladých ľudí a Výchova k manželstvu a rodičovstvu. Túto aktivitu viedla Mgr. Slávka Benková - Rybárová z Centra pedagogicko - psychologického poradenstva v Bardejove.

    16. februára sa uskutočnila prednáška pre žiakov II. A triedy na tému Riziká pohlavného dospievania mladistvých, ktorú viedla Mgr. Janka Mullerová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR so sídlom Bardejove.

    16. februára sa opäť konalo zážitkové anglické popoludnie s našou lektorkou Justynou. Témou februárového stretnutia boli podivné americké sviatky a tradície. Dozvedeli sme sa tak napríklad o sviatku oslavujúcom priateľstvo Galentine's Day, charitatívnom Red Nose Day, či o dni s názvom Take Our Daughters and Sons to Work Day. Prednáška bola doplnená rozličnými aktivitami, pri ktorých žiaci diskutovali, tvorili básničky, vytvárali slová a hlavne sa zabávali a zlepšovali svoje jazykové zručnosti.
      

    15. februára našu školu navštívila ďalšia lektorka z Univerzity v Kentucky, USA, ktorá v tomto školskom roku robí svoj výskum na Univerzite Komenského v Bratislave​. Jej výskum sa týka vnímania iných dialektov obyvateľmi Slovenska. Kathryn Showers-Curtis sa stretla s o žiakmi 4. ročníka, ktorí jej pomohli vyplniť dotazník a odpovedať tak na otázky spojené s používaním rôznych nárečí na Slovensku. Študenti mali možnosť počuť iný americký prízvuk a zažiť zas inú hodinu angličtiny.

       
    13. februára sa v Prešove uskutočnilo krajské kolo olympiády v španielskom jazyku, na ktorom Bianka Terjéková z I.A obsadila pekné 3.miesto. Blahoželáme!

    10. februára sa žiačka III.B triedy - Janka Hankovská zúčastnila krajského kola Olympiády v ruskom jazyku v Prešove. V kategórii B3 si vybojovala krásne 2. miesto, k čomu jej srdečne blahoželáme a tešíme sa z jej úspechu.

    FAŠIANGY sú symbolom veselosti, zábavy, hodovania a patria k nim tradície, ktoré sa v mnohých kútoch Slovenska dodržiavajú dodnes. Aj naše súkromné gymnázium, ktoré v tomto školskom roku píše už trinástu kapitolu v knihe svojej histórie, má svoje tradície. V tomto čase k nim neodmysliteľne patrí školský ples, ktorý 10. februára 2017 oslávil svoje 10. narodeniny. Pre žiakov našej školy ho pripravili žiaci 3. ročníka spolu so svojimi triednymi učiteľkami RNDr. Oľgou Lissýovou a RNDr. Ivetou Germanovou. Moderátormi večera boli Barbora Čupeľová a Matúš Mikláš, ktorí svoju úlohu zvládli na jednotku.
    Úvod tohtoročného plesu patril piesni Jar of Hearts od Christiny Perri v podaní Laury Chamilovej. Svoje tanečné umenie nám zvončekovým valčíkom predviedli naši tretiaci a spestrením boli šikovné gymnastky KMG Delta Laser Bardejov.
    Po slávnostnom otvorení plesu a príhovore pani riaditeľky PaedDr. Renáty Tulejovej začala zábava pod taktovkou DJ Dannyho. V programe, ktorý nasledoval po večeri, sa nám predstavila Dominika Mačejovská s piesňou Beautiful od Christiny Aquilery. Po nej už tanečný parket patril skupine Šprti zo Súkromnej ZUŠ, ktorej zverenci sa nám predviedli s troma tanečnými choreografiami. V závere nášho programu sa nám predstavila hudobná skupina Tetešova zóna so svojim programom, počas ktorého už mnohí pokračovali vo veselej zábave na parkete.
    K správnemu plesu patrí určite aj tombola, ktorá bola vďaka štedrým sponzorom veľmi bohatá. Jej moderovania sa ujala šarmantná dvojica Terka Biľová a Adrián Hudáček. Po rozdaní všetkých cien, sme sa dozvedeli mená nového kráľovského páru – Janka Prokopovičová a Matej Trojanovič, ktorých korunoval minuloročný kráľovský pár Andrea Stachurová a Robo Soroka. Po prvom spoločnom tanci sme sa veselo zabávali až do skorých ranných hodín. Ďakujeme všetkým tretiakom za prípravu a sponzorom za štedré dary! foto >>>

    6.februára sme si na našej škole pripomenuli Svetový deň bez mobilu, ktorý vznikol z iniciatívy francúzskeho spisovateľa Phila Marsoa v roku 2001. Nešlo mu o odstránenie mobilov zo života ľudí, ale chcel vyvolať diskusiu o spoločensky prijateľnom využití mobilov. Mobilný, v ostatných rokoch vo väčšej miere inteligentný telefón, sa odvtedy stal každodenným spoločníkom človeka a zmenil spôsob jeho komunikácie. Uľahčuje, ale zároveň aj sťažuje život každému používateľovi. Zasahuje do jeho súkromného života, mnohí ľudia „„sú na mobile" 24 hodín denne a stávajú sa od neho závislí. Mobily dnes už nie sú len prostriedkom komunikácie, ale nahrádzajú aj noviny, knihy, MP3 prehrávače a fotoaparáty. Výrazne zmenili komunikáciu medzi ľuďmi a ovplyvnili vzťahy v súkromnej i pracovnej zóne. Ľudia sa menej rozprávajú, strácajú osobný kontakt a menej si všímajú okolie. Doba zašla tak ďaleko, že čím ďalej viac ľudí trpí takzvanou nomofobiou (z anglického no mobile phobia), teda panikou z vybitia či straty telefónu, ale aj zo straty mobilného signálu a vlastnej nedostupnosti, či nemožnosti komunikovať s okolím prostredníctvom svojho mobilu. Ďakujeme všetkým, ktorí podporili tento deň aj svojou účasťou!

    Začiatkom februára bola vyhodnotená obľúbená súťaž EXPERT geniality show, zo dňa 1.12.2016, do ktorej bolo zapojených množstvo žiakov z celého Slovenska (1312 z I. a II. ročníka gymnázií a 775 žiakov z III. a IV. ročníka gymnázií) a aj 42 žiakov našej školy. Účastníci si tu vyskúšali svoje vedomosti v týchto kategóriách: Dejiny, udalosti, umenie, Svetobežník, Mozgolamy, Do you speak English? a Góly, body, sekundy.
    V tomto ročníku sa najúspešnejšími stali žiaci:
    I.A - Bianka Terjéková v kategórii Dejiny, udalosti, umenie - 77. miesto
    II.A - Timea Rychvalská v kategórii Do you speak English? - 96. miesto
    III.A - Adrián Hudáček v kategórii Mozgolamy - 52. miesto
    III.B - Tobias Foriš v kategórii Góly, body, sekundy - 89. miesto
    IV. A - Peter Bukovský v kategórii Góly, body, sekundy - 96. miesto
    .
    Gratulujeme a prajeme veľa šťastia aj v ďalšom ročníku!

    J A N U Á R
    16. januára sa konalo školské kolo biologickej olympiády v kategórii A. Umiestnenie bolo nasledovné:
    1. miesto: Snaková Marianna
    2. miesto: Šinaľová Alžbeta
    3. miesto: Arendáčová Mária (všetky zo IV.A).
    Víťazkám srdečne blahoželáme!
    Netradičná výučba anglického jazyka na Súkromnom gymnáziu v Bardejove
    "Volám sa Justyna Kepa. Narodila som sa v Poľsku, no už pätnásť rokov žijem v Spojených štátoch amerických. Celý svoj život som zbalila do niekoľkých kufrov a momentálne učím na Súkromnom gymnáziu v Bardejove. Išla som za dobrodružstvom, je to pre mňa vzrušujúce,“ hovorí lektorka anglického jazyka, ktorej sa historické mesto na severovýchode stalo domovom na celý školský rok. Justyna sa do USA dostala ako osemročná, rodičia sa rozhodli vycestovať hlavne z ekonomických dôvodov. Jej dedko sa narodil v Amerike, polovica rodiny, z mamkinej strany, žije v USA a druhá polovica, z otcovej strany, žije v Poľsku. Do Bardejova sa dostala vďaka Fulbrightovej nadácii, ktorá sprostredkováva nielen študentom, ale aj učiteľom možnosť v inej krajine študovať či pracovať. „Využila som možnosť prísť na Slovensko, pretože tu mám veľmi dobrú kamarátku ešte z detstva a Slovensko sa mi vždy veľmi páčilo. No nečakala som, že sa do tejto krajiny tak rýchlo zamilujem. Nakoľko na zahraničnom pobyte nie som prvýkrát, vedela som, čo ma asi čaká. Pôsobila som už v Dánsku, Nemecku, Španielsku, Portugalsku, Taliansku či Holandsku. Samozrejme, niekoľkokrát aj v Poľsku,“ pokračuje Justyna. „Prioritným cieľom je rozprávať po anglicky tak často, ako sa len dá. Chcem naučiť študentov zlepšiť sa v komunikačných schopnostiach a nadviazať priateľstvá“ Najväčším problémom je podľa Justyny komunikácia a hovorené slovo. Študenti aj keď vedia, čo majú povedať, nejde im to tak, ako by si to predstavovali. „Chcem s nimi po anglicky hlavne rozprávať, aby im to pomohlo zdokonaliť sa v jazyku a dať im čo najviac možností, aby rozprávali práve v tomto jazyku. Žiaci sa často boja, myslia si, že ak rozprávajú, tak robia chyby. Snažím sa ich povzbudiť k tomu, že robenie chýb je v poriadku a len tak sa naučia správne rozprávať. Práve na základe chýb ich opravím a nechám im voľný priestor, aby rozprávali,“ vysvetľuje lektorka. Justyna mala možnosť spoznať mnoho krajín hlavne v Európe. Ako je to s výučbou angličtiny v iných kútoch sveta? „Prekvapená som bola zo zistenia, že v Dánsku študenti rozprávajú veľmi dobrou angličtinou. Myslím si však, že je to kvôli ich vzdelávaciemu systému, ktorý majú ináč nastavený ako napríklad na Slovensku. Ostatné krajiny sú na tom podobne ako Slovensko. V mnohých krajinách je všeobecný problém, že ľudia vedia po anglicky, ale práve pri rozprávaní týmto jazykom robia množstvo chýb.“
    Američania sa neradi učia cudzie jazyky
    „Na školách sa učia hlavne španielčinu, taliančinu a čínštinu. Na stredných školách si môžu zvoliť nemčinu, ruštinu alebo francúzštinu. Žiaci v USA však majú rovnaký problém ako tunajší žiaci – nemajú možnosť rozprávať sa so spíkrom. Takisto sa učia hlavne slovnú zásobu, gramatiku, no chýba prax.“ Na Slovensku je predsa len o čosi vyššia úroveň, čo sa týka učenia sa cudzieho jazyka. Deti sa angličtinu učia nielen na základných školách, ale už aj v škôlkach. V Amerike na stredných školách je povinný iba jeden cudzí jazyk, podobne ako v našej krajine. „V USA nie je až taká potreba učiť sa cudzí jazyk. No vo všeobecnosti je to podobné, takisto aj vyučovanie. Používajú sa knihy, robia sa rôzne simulačné úlohy na hodinách, hrajú sa didaktické hry. Žiaci v USA idú viac do terénu, skúšajú jazyk v praxi. Majú také zážitkové učenie. Majú možnosť výberu, sami si určia, čomu sa chcú venovať. Napríklad v oblasti, kde som študovala, v New Jersey, si študenti môžu zvoliť predmety, ktoré chcú, no všetci majú štyri roky matematiku a volia si predmety ako umenie, kultúra či podnikanie,“ informuje Justyna, ktorá do Bardejova prišla na začiatku tohto školského roka.
    Súkromné gymnázium v Bardejove privítala
    „Precestovala som naprieč Slovenskom vlakom, mala som možnosť celú scenériu vidieť z okna. Pochodené mám aj Vysoké Tatry, bola som v Poprade. Keďže z Bardejova moje rodisko je pomerne blízko, bola som aj doma, sesternica sa vydávala. Stretli sme sa tam celá rodina. Musím uznať, že som sa potešila, keď mi vybrali práve Bardejov, asi to bola zhoda okolností,“ zasmiala sa sympatická lektorka. „Páči sa mi toto mesto, takisto aj táto škola a jej študenti. Som unesená všetkým, takisto je na škole skvelý kolektív učiteľov. Učím všetky ročníky, približne pätnásť hodín do týždňa.“
    „Doma mám mapu, kde si značím všetky miesta, kde som bola.“
    J. Kepa absolvovala prvé hodiny v doprovode slovenskej učiteľky. „Neskôr pozorovali, ako učím sama. Keď zistili, že dokážem deti namotivovať, tak mi nechali voľnú pôsobnosť, lebo aj deti sa cítia komfortnejšie, keď som v triede sama. Robíme rôzne hry, opisujeme obrázky, tvoríme príbehy, ideme hravou a zábavnou formou. Snažím sa im angličtinu priblížiť z praktického hľadiska, predstierame, že sme v reštaurácii, učíme sa frázy ako telefonovať, ako sa správať. V triede je veľa rozprávania a pohybu,“ smeje sa Justyna. Výhodou je aj to, že deti sú s týmto jazykom späté už od malička. Počúvajú hudbu, pozerajú filmy. Justyna sa do USA neplánuje vrátiť, jej snom je výmenný pobyt v Južnej Afrike alebo v Ázii.

    18. januára sa v priestoroch Súkromného gymnázia konal Deň otvorených dverí. Študenti so svojimi učiteľmi si pre všetkých návštevníkov, žiakov ZŠ a ich rodičov, pripravili rozmanitý a bohatý program. Matematické vysvetlenie hazardných hier a rébusy, angličtina netradičným spôsobom s americkou lektorkou, prezentácia španielskeho jazyka, spoločenskovedná súťaž spojená so sladkým odmeňovaním alebo ukážky jednoduchých pokusov v chemickom laboratóriu určite prispeli k spríjemneniu školského dopoludnia pre každého návštevníka DOD. Ďakujeme za návštevu! foto >>>

    18. januára sa v priestoroch Hotelovej akadémie konalo obvodné kolo Olympiády v anglickom jazyku. Za okres Bardejov si v kategórii 2A 1.miesto vybojovala naša študentka Timea Rychvalská z II.A triedy. Blahoželáme! Z jej víťazstva sa veľmi tešíme a držíme prsty na krajskom kole 15. februára v Prešove.   

    D E C E M B E R
    Krásne, citlivé a hlboké stretnutie žiakov I.A SG s deťmi z DSS Dúha
    21. decembra
    žiaci SG prijali pozvanie na vianočné predstavenie, ktoré si pripravili deti so svojimi pedagógmi z Domova sociálnych služieb Dúha v Bardejove. Prekrásny zážitok a spoločne prežité chvíle sa tak stali nádherne stráveným časom v tomto predvianočnom čase. Ďakujeme!

    21. decembra sa po vyučovaní uskutočnilo zábavné popoludnie venované najkrajším sviatkom - Vianociam. Naša americká lektorka Justyna žiakom školy priblížila vianočné zvyky američanov. Okrem zaujímavého rozprávania si žiaci mali možnosť vyskúšať vianočné hry a ochutnať tradičné "cookies", ktoré Justyna sama napiekla :) A keď sme už všetci vianočne naladení, sviatky pokoja a lásky sa môžu začať!

       

    19. decembra sa na škole konalo školské kolo Olympiády v ruskom jazyku. V kategórii B3 si postup na krajské kolo zabezpečila Jana Hankovská z III.B triedy. Postupové kolo sa uskutoční 10.2.2017 v Prešove. Víťazke blahoželáme a prajeme veľa šťastia v reprezentácii školy.

    12. decembra sa uskutočnil už 6. ročník matematicko-logickej súťaže SGBOJ. Súťaže sa zúčastnilo spolu 11 trojčlenných družstiev. Družstvá v priebehu 90 minút riešili 45 slovných úloh z matematiky s rôznou tematikou. Na začiatku každé družstvo dostalo 5 úloh, potom za každú správne vyriešenú úlohu získalo ďalšiu novú úlohu. Vyhralo to družstvo, ktoré v danom limite vyriešilo najviac úloh. Súťaž bola zorganizovaná v rámci PK matematika a práca s informáciami a pripravila ju RNDr. Miriam Porubská. Pri priebehu súťaže pomáhali žiaci III.A triedy a učiteľky RNDr. Iveta Germanová a RNDr. Viera Molčanová. Víťazkami sa stali už po druhýkrát žiačky Bianka Dzubáková, Silvia Kendrová a Patrícia Mačušová zo IV.B triedy, ale zahanbiť sa nedali ani prváci, ktorí obsadili druhé miesto a tretiaci z III.A, ktorí nakoniec v tesnom súboji skončili tretí. Každý z víťazov po skončení súťaže dostal ako odmenu drevený alebo kovový hlavolam.
    Poradie zúčastnených družstiev:
    1.miesto: IV.B - B. Dzubáková, P. Macušová, S. Kendrová
    2.miesto: I.A - R. Harčár, P. Kendra, T. Gulák
    3.miesto: III.A - R. Niemašík, M. Leško, A. Hudáček
    4.miesto: IV.B - D. Rilko, K. Červeniaková, K. Špyrlová
    5.miesto: II.A - A. Hankovský, D. Mačejovský, L. Čech-Špirek
    .
    VÍŤAZOM BLAHOŽELÁME! foto >>>

    Dar menom láska
    V takomto znamení sa niesla aj Vianočná akadémia žiakov SG v BJ. Jeden z najkrajších a najemotívnejších zážitkov počas každého roka v decembri. Vianočnou akadémiou žiaci dokonale naladili a spríjemnili príjemnú predvianočnú atmosféru v srdciach všetkých divákov aj účinkujúcich. Za týmto zážitkom sa skrývalo veľa úsilia a námahy. Fantázii sa medze nekládli. Každý mohol prispieť kúskom seba. Témou tohto ročnej akadémie bola láska. Najkrajší cit, ktorý môže človek prejaviť, a ktorý môže človek dať. Kedy by si mali ľudia prejavovať lásku, ak nie na Vianoce? Každá forma prejavu lásky sa ráta. Či už prostredníctvom spevu, tanca, rétoriky alebo hry na hudobný nástroj. Nejde o prostriedok, ale o úmysel. Preto sme radi, že aj my sme mohli byť jej súčasťou a podieľať sa na tvorení vianočnej atmosféry, že sme mohli lásku dávať, ako by sa to na Vianoce malo. A nielen na Vianoce...... Barbara Hrivňáková, II.A
    foto >>>

    V decembri sa sa konalo školské kolo olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Do súťaže sa zapojilo šesť žiačok. Víťazkou sa stala Barbara Hrivňáková (II.A), druhé miesto obsadila Nikoleta Ratvajová (I.A) a na treťom mieste sa umiestnila Laura Chamilová (III.B).

    6. decembra sa konali rodičovské združenia.

    V deň svätého Mikuláša, neučí sa, neskúša sa.... na Vianoce sa tešia nie len deti v škôlkach, ale každý, a keďže študenti našej školy po celý rok poslúchali, Mikuláš so svojimi pomocníkmi zavítali 6. decembra aj k nim. Starostlivo zabalené sladkosti pre každého študenta členmi Študentského parlamentu spríjemnili vyučovanie a pripomenuli nám, že byť dobrý sa oplatí! foto >>>

    V pondelok 5. decembra sa v telocvični Hotelovej akadémie konal 6. ročník volejbalového turnaj tried Súkromného gymnázia, v ktorom si žiaci zmerali sily v snahe získať putovný pohár riaditeľky školy. Povzbudiť spolužiakov prisli všetci žiaci Súkromného gymnázia aj so svojimi triednymi učiteľkami.
    Poradie tried bolo nasledovné:
    1.miesto - IV.A trieda
    2.miesto - III.A trieda
    3.miesto - III.B trieda
    Víťazom srdečne blahoželáme! foto >>>

    Pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS/HIV, dňa 1. decembra, ktorý sme si na na našej škole pripomenuli každoročnou celoslovenskou kampaňou - rozdávania červených stužiek žiakom a základnými informáciami o tejto epidémii súčasného sveta - bola zároveň uskutočnená aj prednáška spojená s diskusiou na túto tému. Prednášku viedla Mgr. Jana Mullerová z RÚVZ SR so sídlom v Bardejove. Študenti sa dozvedeli aktuálne informácie o ochorení HIV/AIDS, ktoré je stále vážnym celospoločenským problémom. Týka sa mnohých štátov, komunít, rodín aj jednotlivcov, pretože aj v roku 2015 bolo vo svete nakazených približne 36,7 miliónov ľudí a odhaduje sa, že každoročne sa nakazí vírusom HIV 1,9 milióna dospelých. Práve narastajúci počet osôb s HIV/AIDS hlavne vo východnej časti Európy a nevyliečiteľnosť tohto ochorenia zdôrazňujú skutočnosť, že prevencia je najúčinnejším prostriedkom v zabránení šírenia HIV/AIDS v populácii.

      

    1. decembra sa konala súťaž Expert Geniality Show. Do tejto obľúbenej celoslovenskej súťaže sa zapojilo aj 42 žiakov Súkromného Gymnázia v Bardejove, ktorí odpovedali na otázky z dvoch tém podľa vlastného výberu: Dejiny, udalosti, umenie; Svetobežník; Mozgolamy; Do you speak English? a Góly, body, sekundy. Správne odpovede budú zverejnené 22. decembra na www.sutazexpert.sk a kompletné výsledky s umiestnením budú na horeuvedenej webovej stránke 10.1.2017.

       

    1. decembra sa pre žiakov II. ročníka konala prednáška na tému "Zhubné spolky, sekty a kulty" pod vedením Mgr. Miriam Kukulskej z CPPPaP v Bardejove.

    1. decembra sa na našej škole uskutočnil workshop pre žiakov tretieho ročníka, zameraný na možnosti participácie mládeže na živote školy, obce, mesta, regiónu. Workshop bol zrealizovaný Mgr. Mariannou Potanovičovou,regionálnou koordinátorkou projektu Aktiv(iz)uj sa! 2x V súvislosti s realizáciou už druhého ročníka informačno – aktivizačnej kampane pre žiakov stredných škôl je tento workshop súčasťou projektu financovaného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

       

    N O V E M B E R
    30. novembra žiaci III.B navštívili Štátne divadlo v Košiciach, konkrétne balet P.I. Čajkovského Labutie jazero so svojou triednou učiteľkou RNDr. Oľgou Lissyovou. Pri tejto príležitosti a zároveň v rámci vyučovania Umenia a kultúry žiaci mali možnosť navštíviť aj Košickú Východoslovenskú galériu, kde si pozreli aktuálnu výstavu Moniky a Bohuša Kubinských pod názvom Level, ktorá bola zameraná na upozornenie hrôzy vojen a postavenie človeka v nich. Okrem toho navštívili aj výstavu maliara tzv. košickej moderny Ľudovíta Felda, ktorý bol známy okrem učiteľskej činnosti aj tým, že bol maliarom Doktora Mengeleho v Osvienčime a tým aj pamätníkom holokaustu.

            

     
    Best In English (v Slovenskej republike názov Angličtinár roka) je súťaž pre študentov stredných škôl a gymnázií vo veku 15-19 rokov. Súťaž prebehla online 30. novembra po celom svete a výnimkou nebolo ani naše gymnázium, kde si zmerať svoje sily s rovesníkmi prišlo 12 študentov.
    I.A - Aurélia Čušková, Peter Kendra
    II.A - Timea Rychvalská, Barbara Hrivňáková, Daniel Mačejovský, Lukáš Čech-Špirek
    III.A - Matúš Mikláš
    III.B - Saskia Ovšonková, Andrea Gočová, Laura Chamilová, Ladislav Čech-Špirek
    IV.B - Ronald Telmanik
    .
    Súťažný 60-minútový test obsahoval gramatiku, posluch a orientáciu v texte. Študenti boli okamžite po skončení testu oboznámení s dosiahnutým výsledkom, no na porovnanie s ostatnými si budú musieť ešte chvíľu počkať. Veríme, že aj takéto súťaže motivujú študentov k lepším výsledkom.

       

    28. novembra sa žiaci na prednáške La cultura diferente de los espaňoles dozvedeli čosi viac nielen o kultúre Španielov, ale aj o ich každodenných aktivitách. To, že Španieli si bežne po obede "dajú šlofíka" to asi vie každý, ale to, prečo je pre nich bežné slovo "maňana" (zajtra), už asi nie. Tiež je známe, že "el abanico" (vejár) alebo "la guitarra" (gitara) sú typické Španielske predmety. Avšak, Španielom taktiež môžeme poďakovať aj za to, že si môžeme pochutnať na lízanke, alebo umyť podlahu jednoduchšie - mopom. Keďže sa veľmi radi zabávajú, na každú príležitosť majú rôzne oslavy. Beh s býkmi, či odhadzovanie sa paradajkami, bola ďalšia téma na tejto španielskej prednáške.

    Americká tradícia vďakyvzdania (Thanksgiving) ožila v posledný novembrový štvrtok aj na našej škole. Študenti si vypočuli zaujímavú prednášku o pôvode sviatku a spestrili si sychravé jesenné popoludnie zaujímavými hrami. Vďaka našej americkej lektorke Justyne pribúdajú aj zážitkové popoludnia, kde si študenti majú možnosť nielen precvičiť a zlepšiť angličtinu, ale aj vyskúšať si tradície inej kultúry na vlastnej koži :)
     
      

    23. novembra sa uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Súťaže sa zúčastnilo 15 študentov v dvoch kategóriách a v nich si umiestnenie vybojovali:
    Kategória 2A
    1.miesto: Timea RYCHVALSKÁ, II.A
    2.miesto: Barbara HRIVŇÁKOVÁ, II.A
    3.miesto: Aurélia ČUŠKOVÁ, I.A
    Kategória 2B
    1.miesto: Nikola FEDAŠOVÁ, IV.A
    2.miesto: Matúš MIKLÁŠ, III.A
    3.miesto: Ronald TELMANIK, IV.B.
    Víťazom srdečne blahoželáme a držíme prsty v obvodnom kole súťaže v januári.

    V čase od 1.októbra do 15. novembra prebiehala na škole fotografická súťaž na tému: "Môj nezabudnuteľný zážitok". Spomedzi 46 fotografií žiakov, ktorí sa do súťaže zapojili ste hlasovaním určili takéto poradie:
    1 miesto: fotografia č.3 - Karolína Varcholová, III.B
    2.miesto: fotografia č.19 - Barbara Hrivňáková, II.A
    3. miesto: fotografia č.39 -Jana Hankovská, III.B
    4. miesto: fotografia č.21 - Andrea Gočová

    Víťazkám blahoželáme a všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť!
       

    22. novembra sa v obradnej sieni MsÚ v Bardejove uskutočnila slávnostná imatrikulácia prvákov našej školy. Žiaci svojím sľubom a podpisom do pamätnej knihy mesta Bardejov oficiálne potvrdili, že sa stali žiakmi 1. ročníka SG v Bardejove. foto >>>

    22. novembra sa na našej škole uskutočnilo školské kolo OLYMPIÁDY v NEMECKOM JAZYKU (kat. 2B), ktorého víťazom sa stal žiak III.B triedy Ladislav Čech-Špirek. Lacovi blahoželáme a prajeme veľa úspechov aj v ďalšom kole!

    Exkurzia
    Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Presne podľa toho sa riadili žiaci SG v BJ, ktorí sa od 16.- 18. novembra 2016 zúčastnili školskej exkurzie za účelom spoznávania a vzdelávania. Jadrová elektráreň Mochovce, divadelné predstavenie v bratislavskej Astorke, krásy predvianočnej Viedne a jej múzeí, rodný dom J. G. Tajovského, pracovný a koncentračný tábor v Seredi či vodná elektráreň v Gabčíkove, určite prispeli k obohateniu poznania mladého človeka. foto>>>

    Vyhráva sa v hazardných hrách alebo prehráva?
    16. novembra sa uskutočnila pre žiakov 1., 2. a 4. ročníka zážitková prednáška o hazardných hrách. Žiaci sa dozvedeli niečo z histórie hazardných hier, niečo o pravidlách konkrétnych hazardných hier ako je napr. hod mincou, hod tromi kockami, domino, karty, ruleta, „jednoruký bandita“, ... Potom dostali možnosť zariskovať si, stať sa na chvíľu hazardnými hráčmi a súťažiť o sladkú odmenu. Na hracej karte si zapisovali poplatky za vstup do hry, ale tiež svoju výhru a svoj zisk. Matematické vysvetlenie rozdelenia výhier pri jednotlivých hrách a pokus s Galtonovou doskou žiakom ukázal, ako to pri častom hazardovaní dopadne a prečo sú výhry rozdelené tak, ako sú rozdelené. Tie sú totiž matematikmi nastavené tak, aby nevyhrával hráč, ale bankár, ktorý vlastní kasíno. Napríklad pri rulete ten nepatrný rozdiel medzi pravdepodobnosťou výhry, ktorá je 1:37 a skutočnou výhrou, ktorá je 36:1, t.j. maximálne 36-násobok vkladu, spôsobí v konečnom dôsledku výhru pre bankára, nie pre hráča. Taktiež sme sa porozprávali o tom, ako hazardné hry hráčov finančne aj psychicky ničia a ako ľahko sa môže hazardný hráč zmeniť na patologického hráča – gambléra, ktorý už nedokáže ovládať svoju túžbu po hre a výhre. Na záver mali žiaci možnosť vyskúšať si populárnu číselnú hazardnú hru BINGO, pri ktorej si každý hráč pri vstupe do kasína kupuje kupón s 15-timi číslami usporiadanými do troch radov po 5 čísel. Každý žiak preto dostal kupón, 15 čísel zvolil sám a napísal ich do prázdnych políčok na kupóne. To číslo, ktoré bolo vylosované, si mohol zaškrtnúť. Vyhral žiak, ktorý ako prvý zaškrtol všetky čísla v ľubovoľnom riadku a zakričal „BINGO!“. Prednášku pre žiakov pripravila RNDr. Miriam Porubská.
       
      
      
      
    Študentská kvapka krvi 17.10 - 18.11.2016
    Podľa čoho spoznáte dobrého študenta, podľa dobrých známok? Ľudí, ktorí potrebujú krv, vaše známky vôbec netrápia. Ich zdravie, či život závisí od vašej ochoty darovať krv. Pre nich je hrdinom študent každej krvnej skupiny, bez ohľadu na počet jedničiek či A-čok v indexe. Heslom tohtoročnej Študentskej kvapky je „Nech si, aký si, potrebujeme aj tvoju krv!“ Do 22. ročníka tejto študentskej kampane sa zapojila aj naša škola. V dňoch 8. a 15. novembra darovalo túto vzácnu tekutinu s dobrým pocitom desať prvodarcov spolu so svojimi vyučujúcimi Mgr. Danou Mikulovou a RNDr. Ivetou Germanovou.
     
       
    15. novembra sa konalo na Súkromnej strednej odbornej škole v Bardejove okresné kolo v stolnom tenise. Naše dievčatá, v zložení Javorská Sarah, Mačejovská Dominika, Terjeková Bianka a Zbrehová Tamara (I.A), obsadili 2. miesto. Dievčatám blahoželáme.

    14. novembra sa uskutočnila prednáška spojená s diskusiou na tému USA v 19. storočí, ktorú viedla naša milá lektorka z USA Justina Kepa v anglickom jazyku. Študenti si tak mohli porovnať a zároveň aj rozšíriť svoje vedomosti o tejto téme, ale zároveň aj prehĺbiť svoje jazykové znalosti slovom, aj písmom.
       
    10. novembra seminaristi z dejepisu III. a IV. ročníka navštívili Pamätník I. svetovej vojny na cintoríne sv. Anny v Bardejove, čím si pripomenul 98. výročia ukončenia I. svetovej vojny - 1. vojny globálnych rozmerov, ktorá sa v rokoch 1914 -1915 priamo týkala aj nášho Bardejovského okresu.

    8. novembra sa v popoludňajších hodinách na Súkromnom gymnáziu v Bardejove uskutočnil Uchaľak prvákov. Tak ako každý rok si žiaci druhého ročníka pripravili program, kde "nováčikovia" museli absolvovať skúšku študentstva, a tým boli prijatí do radu našich gymnazistov. Prajeme im veľa síl a úspechov v štúdiu!
    foto>>>

    7. a 8. novembra sa konala informatická súťaž iBOBOR, ktorej sa zúčastnilo 22 žiakov v kategórii JUNIOR a 19 žiakov v kategórii SENIOR.
    Umiestnenie v rámci školy:
    kategória JUNIOR:
    1.miesto: Bianka Terjéková, I.A - 62,68 bodov
    2.miesto: Daniel Čupa, Alex Šatanek, I.A - 50,69 bodov
    3.miesto: Adam Hankovský, II.A - 49,36 bodov.
    kategória SENIOR:
    1.miesto: Mário Leško, III.A - 54,99 bodov
    2.miesto: Ján Semko, IV.A - 53,68 bodov
    3.miesto: Diana Hankovská, III.A - 52,02 bodov

    Srdečne blahoželáme!

    4. novembra sa konala stužková slávnosť IV.A triedy.

    O K T Ó B E R
    Rozvíjame u žiakov vzťah k chémii
    Hra CHEM PLAY je nová didaktcká hra na zábavné a príťažlivé učenie anorganickej chémie. Je to stolová hra pre 2-6 hráčov, ktorá zábavne vysvetlí, doplní a precvičí vedomosti z chémie. Môže sa hrať v troch úrovniach: začiatočník, pokročilý a expert. V minulom školskom roku aj naša škola túto hru kúpila a v týchto dňoch začíname s jej používaním na hodinách chémie u žiakov maturantov. Veríme, že takáto atraktívna, pútavá a hravá forma výučby chemických vzorcov prispeje k rozvíjaniu pozitívneho vzťahu žiakov k chémii.

     
    HALLOWEEN na Súkromnom gymnáziu
    Po zvonení väčšina študentov uteká zo školy domov. Ten dnešný deň - 27.október už od rána voňal tekvicami a študenti vymenili kávu po škole za popoludnie plné hier a halloweenskych tradícií. Justyna, naša americká lektorka, si pre študentov pripravila zaujímavú prednášku o októbrovej tradícii v porovnaní s európskymi sviatkami. Študenti si zároveň mohli zahrať typické halloweenske hry – kreslili halloweenske strašidlá, z toaletného papiera vytvárali múmie a počítali semienka ukryté v tekvici. Všetci boli odmenení halloweenskymi sladkosťami a užili si hodinu zábavy a krásnej angličtiny.
    foto >>>

    21. októbra sa konala stužková slávnosť IV.B triedy.

    17. októbra sa pre žiakov III.A triedy a 25. novembra pre žiakov III.B triedy uskutočnila prednáška PhDr. Kataríny Stašákovej zo Súkromného CPPP v Bardejove na tému Výber životného partnera.

    13.októbra pre seminaristov z dejepisu pokračovala návšteva do Synagógy Chevra Bikur Cholim na dnešnej Kláštorskej ulici, kde si prehĺbili poznatky o histórii miestnej židovskej kultúry, židovskej náboženskej obci v Bardejove a okolí. K pochopeniu tragédií holokaustu prispeli aj zoznamy transportovaných osôb v rokoch II. svetovej vojny (cca 3600 osôb), čím Bardejov ako šiesta najväčšia predvojnová židovská komunita na Slovensku po ukončení vojny a ďalších desaťročiach zostal dnes zaniknutou židovskou komunitou. Cieľom týchto aktivít bolo oboznámenie sa s regionálnymi dejinami, multikultúrou nášho regiónu a s témou holokaustu aj v Bardejove, čím sa snažíme viesť žiakov ku predchádzaniu všetkých foriem diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu alebo ostatných prejavov intolerancie.

      
    11.októbra seminaristi občianskej náuky a dejepisu navštívili Národnú kultúrnu pamiatku - Ortodoxnú Synagógu v Prešove. Tu si najskôr vypočuli zaujímavú prednášku od pani lektorky o histórii Židov vo svete a v Európe, východnom Slovensku, hlavne v Prešove. Po prednáške sa žiaci, na hornom poschodí - ženskej galérie synagógy, oboznámili s exponátmi o židovskej kultúre a židovskom náboženstve všeobecne, ktoré spravuje Múzeum židovskej kultúry, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea.
    foto>>>

    FYZIKA TROCHU INAK
    Hodiny fyziky prebiehali minulý týždeň v II.A trochu inak. Žiaci si mali na vyučovacie hodiny priniesť len farbičky alebo fixky,čo u mnohých žiakov vyvolalo zvedavosť. My sa nebudeme učiť fyziku??? Vyučujúca fyziky, RNDr. Iveta Germanová, však len netradičným spôsobom chcela ukázať, ako je možné pomocou myšlienkovej mapy v čo najkratšom čase naučiť sa a pochopiť učivo, ktorého rozsah je aj niekoľko papierov formátu A4. Rovnako bolo jej zámerom ukázať, že hoci fyzika nepatrí medzi obľúbené predmety (hoci nevieme prečo :)), je veľmi zaujímavá a človek sa s ňou stretáva na každom kroku.
    V úvode hodiny sa vždy žiaci rozdelili do skupín po štyroch a v prípravných cvičeniach zisťovali, ako jednoducho si mozog dokáže zapamätať pojmy, medzi ktorými sú súvislosti, ak sú farebne a prehľadne vyznačené, dokonca ak sú nahradené obrázkami. Žiaci postupne podľa inštrukcií vyučujúcej vytvárali svoje prvé myšlienkové mapy. Boli veľmi kreatívni a zaujatí prácou a zistenie, že podľa takto vytvorenej farebnej mapy dokážu samostatne a súvisle rozprávať o celej téme, bolo pre žiakov príjemným prekvapením.
    Vyučujúca verí, že žiaci budú myšlienkovú mapu využívať a že im táto metóda pomôže pri štúdiu všetkých vyučovacích predmetov a neskôr aj pri štúdiu na VŠ.
      
      
      
      
    20. októbra sa ako každý rok žiaci tretieho ročníka zúčastnili divadelného predstavenia v angličtine. Tentokrát si vychutnali predstavenie s názvom OLIVER TWIST v podaní anglických hercov v kine Scala v Prešove.
    viac >>>

    18. októbra na našej škole prebiehali zdravotné merania pre žiakov III.A triedy s pani MUDr. Janou Zbyňovskou z RUVZ v Bardejove, kde si žiaci mohli nechať zmerať hodnotu krvného cukru a cholesterolu, váhu, množstvo podkožného tuku, svalov a vitálnu kapacitu pľúc. Zároveň si priblížili potreby zdravého životného štýlu.
     
    18. októbra sa na škole konala beseda pre žiakov 1.ročníka s Petrom Remperom z organizácie Slovensko bez drog na tému "Pravda o drogách".
    12.októbra sa naša škola premenila na "školu dvojičiek". Mnohí sa obliekli ako spolužiak, či zaujali rovnakým účesom. Asi najviac však prekvapili pani učiteľky, ktoré boli ako trinástorčatá :) Ďakujeme všetkým, ktorí sa do akcie zapojili!
    foto >>>

    KURZ OCHRANY ŽIVOTA A ZDRAVIA
    V pondelok ráno 3. októbra sme my, žiaci tretieho ročníka Súkromného gymnázia v Bardejove, vyrazili na kurz ochrany života a zdravia – KOŽAZ do Vysokých Tatier. Cesta vlakmi nám ubehla aj napriek trom prestupom pomerne rýchlo. Ubytovali sme sa v útulnej ubytovni 1.mája v Tatranskej Lomnici a tešili sa na bohatý trojdňový program. Počasie nám však vôbec neprialo, nielenže stále pršalo, ale fúkal veľmi nepríjemný a silný vietor. Preto sme nemohli absolvovať plánované turistické vychádzky, ktorými sme sa mali priblížiť k vrcholom našich veľhôr. Napriek tomu sme sa nenudili a program sme si realizovali v priestoroch ubytovne.
    Pondelkové popoludnie nám spríjemnila naša americká asistentka Justyna Kepa, ktorá si pre nás pripravila zaujímavý program, v ktorom sme si precvičili nielen svoju zručnosť, ale hlavne angličtinu. Vo večerných hodinách nás navštívil tatranský horský záchranár Ing. Peter Bobula, ktorý sa s nami podelil o svoje zážitky - veselé aj smutné. Zároveň nám hovoril o nebezpečenstve nedodržiavania pokynov na turistických chodníkoch, o lavínovom nebezpečenstve, prvej pomoci a nedisciplinovanosti niektorých návštevníkov Tatier. Upozornil nás na dodržiavanie pokynov počas turistických vychádzok a pripravenosti na ne.
    Utorkové ráno nás znovu privítalo zamračenou oblohou a dažďom. Dopoludnie sme strávili súťažením v 3-členných družstvách v rôznych vedomostných a zaujímavých disciplínach, ktoré si pre nás pripravila pani učiteľka Iveta Germanová. Zorientovať buzolu, určiť správne svetové strany, pochodový uhol, priradiť správne stopy k zvieratám, zložiť rozstrihané puzzle Slovenska, vyhľadať pojmy v osemsmerovkách, či odpovedať na otázky typu ÁNO/NIE nám dali zabrať a mnohí sme sa naučili nové veci.
    Za obedom sme sa vybrali vlakom do blízkeho Starého Smokovca navštíviť známu Tricklandiu, ktorá je založená na trick arte, čiže umení optických ilúzií. Počas 45-minútovej prehliadky sme si narobili kopu, ktoré dokazujú, že toto umenie je naozaj ozaj fascinujúce. Večer bol už v našich rukách. Pripravili sme si navzájom pre seba rôzne zábavné hry, pri ktorých sme sa dobre zabavili. Veď pohľad na spolužiaka, ktorý zo seba vyzlieka deviate slipy, pretože súťaží v počte kusov odevu, ktoré si na seba za 3 minúty obliekol určite p obaví. Alebo spev trojíc v karaoke, či hádanie ukazovaných slov, pri ktorom vaši spoluhráči nie a nie uhádnuť, čo ukazujete tiež pobaví. Stredajšie deň ráno sme sa zobudili do krásnej zasneženej krajiny a prvý tohtoročný sneh nás vyprevádzal aj cestou domov.
    My, študenti III.A a III.B triedy, by sme sa chceli poďakovať našim triednym RNDr. Ivete Germanovej, RNDr. Oľge Lissýovej a Mgr. Dane Mikulovej za ochotu a trpezlivosť, s ktorou pre nás tento kurz pripravili a spolu s nami ho absolvovali.
    foto >>>

    Na vyučovaní bez mobilného telefónu? Podľa vnútorného poriadku školy samozrejmosť, no realita býva občas trochu iná. Mobil odložený v taške alebo pod lavicou je predsa tak blízko a nutkanie skontrolovať, čo je na sociálnych sieťach nové, niekedy priveľké. A ak zvíťazí zvedavosť , pozornosť je hneď venovaná iným veciam ako vyučovacej hodine. Na Súkromnom gymnáziu v Bardejove sa preto od septembra rozhodli zaviesť novinku – škatule, „boxy“, do ktorých na začiatku vyučovacej hodiny žiaci svoje mobilné telefóny odložia a naspäť si ich vezmú počas prestávky. Takáto škatuľa sa nachádza v každej triede a odbornej učebni. Nápad bol inšpirovaný obrázkom na sociálnej sieti, ktorý zobrazoval takýto systém odkladania mobilných telefónov na jednej škole v Nórsku. Odovzdávanie mobilných telefónov si však žiaci Súkromného gymnázia vyskúšali ešte v minulom školskom roku počas Svetového dňa bez mobilu, ktorý je určený na 6. februára. A aké sú reakcie? Zo začiatku sa nový systém niektorým žiakom nepozdával, pre mnohých bolo takmer nepredstaviteľné, že majú svoj telefón odovzdať. Po čase si však na to zvykli a teraz sa vyučovacie hodiny často začínajú tým, že žiaci nečakajú na učiteľa, ale týždenníci sami vyzbierajú telefóny od svojich spolužiakov. Mnohí žiaci nakoniec uznali, že keď možnosť pozrieť sa na mobilný telefón nemajú, viac sa sústredia na dianie na vyučovacej hodine – cieľ, s ktorým bola novinka na Súkromnom gymnáziu zavedená, sa tak podarilo splniť.
    S E P T E M B E R
    Súkromné gymnázium v Bardejove sa v tomto školskom roku zapojilo do celonárodnej kampane „Do školy na bicykli“, ktorá sa uskutočňuje v termíne 19. – 30. septembra 2016. Úspešné a populárne podujatie zažíva už svoj druhý celoslovenský ročník, ktorého cieľom je zistiť záujem študentov o využívanie bicykla ako zdravého, ekologického a ekonomického dopravného prostriedku pri každodennom dochádzaní za vzdelaním. Hlavným cieľom kampane je predovšetkým podporiť u detí a mládeže využívanie bicykla ako plnohodnotného dopravného prostriedku, ale v neposlednej rade aj zvýšiť rozsah a kvalitu dopravnej výchovy detí, ako aj podporu rozvoja výstavby a prevádzkovania dopravných ihrísk. Kampaň podporil úspešný slovenský reprezentant Peter Sagan, ktorý predstavuje nemalý faktor v motivácii našich žiakov. Hneď v prvý deň do školy na bicykli alebo na kolobežke prišlo niekoľko desiatok žiakov a za prvý týždeň sa kampane zúčastnilo spolu 121 žiakov školy. Každé ráno o 7:15 bola v škole prítomná hliadka, ktorú tvorili členovia Študentského parlamentu. Tá dohliadala na vyplňovanie "prezenčky". Každý, kto ráno dorazil na bicykli alebo na kolobežke obdržal "Zelenú kartu Petra Sagana", ktorú mohol v daný deň vymeniť za zlú známku. Študenti mali možnosť výmenou za kartu odmietnuť malú písomku, či ústne skúšanie. Vďaka bicyklom a kolobežkám sa na čas vyprázdnilo aj parkovisko pred školou, ktoré je inak zaplnené aj autami plnoletých študentov. Kampaň sa na škole tešila mimoriadnej obľube a záujmu a sme radi, že sa naši študenti aspoň na pár dní podujali správať sa k prírode priateľskejšie.
    27. septembra sa konali rodičovské združenia III.A a III.B triedy.

    Ďakovný list pre Súkromné gymnázium
    Riaditeľka Súkromného gymnázia PaedDr. Renáta Tulejová prevzala 21.septembra 2016 z rúk Doc.PhDr. Marty Černotovej, PhD., prorektorky pre vzdelávanie PU v Prešove, "Ďakovný list za spoluprácu pri organizovaní pedagogických praxí". Odovzdanie ocenenia bolo súčasťou pracovného stretnutia vedenia Prešovskej univerzity v Prešove, vedenia FHPV a vedenia Ústavu pedagogiky, andragogiky a psychológie FHPV PU s riaditeľmi ZŠ a SŠ.

    Študenti Súkromného gymnázia na Zbojníckej chate!
    Super počasie, skvelá partia mladých ľudí, dobrá zábava, prekonávanie seba samého a krása Vysokých Tatier prispeli k tomu, aby študenti SG v Bardejove mali nezabudnuteľný zážitok. Účelové cvičenie študentov 1. a 2.ročníka tak splnilo svoj cieľ a prispelo k prežitiu krásneho septembrového dňa.
    foto >>>

    13. septembra sa konalo rodičovské združenie IV.B triedy a 14. septembra IV.A triedy.

    8. septembra sa konali rodičovské združenia I.A a II.A triedy.

    7. septembra krátko pred 9,00 prebehla v budove, v ktorej sídli aj naša škola, hasičská akcia, pri ktorej museli byť z budovy evakuované všetky osoby. Evakuáciu zabezpečili bardejovskí hasiči, ktorí skonštatovali, že cvičenie bolo dobre zorganizované a jeho cieľ sa podarilo naplniť.

    5. septembra sme slávnostne zahájili školský rok 2016/2017 v Ľudovej jedálni.

    Študenti SG
    Pedagógovia SG
    Slávnostný príhovor
    Mgr. Zuzany Vyhinskej
    Slávnostný príhovor riaditeľky SG
    PaedDr. Renáty Tulejovej

    V školskom roku 2016/2017 naša škola prijala asistentku výučby anglického jazyka z USA Justynu Kepa, ktorá sa bude zapájať nielen do vyučovacieho procesu, ale aj do mimoškolských aktivít. Asistenti si vybrali Slovenskú republiku ako jednu zo 66 krajín, ktoré sú zapojené v tomto programe. Majú záujem zoznámiť sa s ľuďmi, krajinou, kultúrou a pod. Výberová komisia zložená zo zástupcov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a zo zástupcov Fulbrightovej komisie sa na svojom výberovom konaní dňa 22. januára 2016 venovala s patričnou pozornosťou a presnosťou všetkým informáciám uvedeným v žiadostiach o pridelenie asistenta výučby angličtiny na slovenskú strednú školu. Spolu bolo vyhodnotených 84 žiadostí. V školskom roku 2016 – 2017 umiestnili 8 asistentov.