ŠKOLSKÝ ROK 2017/2018

              

JÚN
ÚSPECH SARAH JAVORSKEJ
19. júna sa na atletickom štadióne na Sihoti v Nových Zámkoch konali Školské majstrovstvá Slovenska žiakov a žiačok stredných škôl v atletike. Našu školu reprezentovala Sarah Javorská z II.A triedy, ktorá v hode diskom obsadila vynikajúce 3. miesto. Srdečne blahoželáme!

MÁJ
ZÁŽITKOVÉ VYUČOVANIE ŠPANIELSKÉHO JAZYKA
Keďže zážitkové učenie je jedna z najúčinnejších foriem učenia sa, rozhodli sme sa pozvať Laru Blanco Fernádez (dobrovoľníčku na Slovensku) medzi našich žiakov a prispieť tak k zábavnejšiemu učeniu sa a hlavne k odbúravaniu strachu počas komunikácie v cudzom jazyku. Žiaci druhého ročníka sa zahrali na sprievodcov a ukázali Lare naše krásne mesto, porozprávali jej zaujímavosti o našich tradíciách a známom Bardejovskom jarmoku. Žiaci prvého ročníka navštívili Šarišské múzeum, kde Laru informovali o kráse našej prírody. Taktiež jej podali informácie o náboženstve na Slovensku a ukázali jej rôzne cenné ikony. Žiaci tretieho ročníka mali pre Laru pripravené prezentácie o našej krajine a kultúre. Hodiny španielskeho jazyka s Larou budú pokračovať aj v nasledujúcom mesiaci. O našich aktivitách Vás určite budeme informovať.

30. mája sa uskutočnil už 5. ročník školskej súťaže dvojíc v riešení logických úloh s názvom RÉBUSY A HLAVOLAMY.
Súťaže sa zúčastnilo 7 dvojíc, ktoré v priebehu 90 minút riešili 20 rôznych rébusov a hlavolamov. Pri niektorých bolo potrebné využiť svoje matematické myslenie, pri ďalších použiť svoju slovnú zásobu, či farbičky a vymaľovať správne okienka... Vyhrala tá dvojica, ktorej sa v danom limite poradilo vyriešiť správne najviac týchto zaujímavých úloh. Na víťaznú pozíciu sa z minuloročného druhého miesta prebojovala dvojica II.A triedy – Bianka Terjéková a Michal Miščik. Na druhom mieste sa umiestnila súťažná dvojica z III.A – Barbora Kožená a Adam Hankovský, na treťom mieste súťažná dvojica I.A – Klaudia Kloknerová a Jakub Hnidzik. Zahanbiť sa nedali ani ďalšie dve prvácke dvojice, ktoré skončili tesne za nimi. Súťaž bola zorganizovaná v rámci PK matematika a práca s informáciami.
Poradie zúčastnených družstiev: 1.miesto: II.A - Bianka Terjéková, Michal Miščik, 17 bodov
2.miesto: III.A - Adam Hankovský, Barbora Kožená, 16 bodov
3.miesto: I.A - Jakub Hnidzik, Klaudia Kloknerová, 14 bodov

4.miesto: I.A - Klaudia Dvoriščáková, Martin Gurský, 12 bodov
5.miesto: I.A - Matúš Nagy, Teodor Rychvalský, 10 bodov
6. miesto: III.A - Daniel Mačejovský, Klaudia Kroková, 3 body
7. miesto: II.A - Martin Olenčin, Alex Šatánek, 2 body.
Víťazom srdečne blahoželáme! foto >>>
30. mája prebiehal v III. A triede workshop na tému AIDS, ktorý viedli pracovníčky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bardejove – oddelenia epidemiológie Mgr. Mülerová, Mgr. Balažová a MUDr. Zbyňovská. Študenti sa oboznámili so základnými informáciami - čo je AIDS, cesty prenosu HIV, prvé príznaky infekcie HIV/AIDS a prevenciu pred nákazou vírusom HIV spôsobujúcim AIDS.

24. mája sa v rámci spoločensko-vedných krúžkov uskutočnilo tzv. spoločné debatné popoludnie, ktoré inicializovali žiaci III.A triedy. Diskusia sa týkala tém z histórie a problematiky ľudských práv, konkrétne historického obdobia 2. svetovej vojny na našom území. Súčasťou uvedenej diskusie bola aj výzva zapojiť sa do literárnej súťaže pre študentov stredných škôl v Bardejove na tému "Skutky proti nespravodlivosti: Čo robí tieto činy jedinečnými?". Do uvedenej súťaže sa zapojila Mária Voroňáková z III. A triedy, ktorej držíme palce. Súťaž bude vyhodnotená koncom júna v Pamätníku holokaustu v Bardejove. Podujatie zorganizovali Mgr. Zuzana Vyhinská a Mgr. Silvia Valková z PK Človek a spoločnosť.
Putovný pohár v rukách našich dievčat!
V stredu 16. mája sa v priestoroch čitárne Okresnej knižnice Davida Gutgesela v Bardejove uskutočnila vedomostná súťaž MATURITA V KNIŽNICI. Vyhlasovateľom súťaže sa stala Okresná organizácia Únie žien Slovenska v Bardejove s cieľom vzbudiť záujem dievčat 2.-3. ročníka stredných škôl o históriu, súčasnosť a spoločenské dianie v našom meste. Tohtoročná súťaž sa niesla v znamení osláv 70. výročia vzniku ÚŽS v Bardejove a 777. výročia prvej písomnej zmienky o meste Bardejov. Dievčatá, Natália Mačušová, Bianka Terjéková – II.A a Timea Rychvalská – III.A, získali I. miesto a putovný pohár predsedníčky OO ÚŽS. Víťazkám blahoželáme!
7. mája sa pre žiakov IV. ročníka, ktorí navštevujú seminár z geografie a spoločenskovedný seminár, uskutočnila geografická vychádzka. Súčasťou tejto vychádzky bola aj ochutnávka liečivých minerálnych prameňov, ktoré sa nachádzajú v Kolonáde Bardejovských Kúpeľov. Študenti si prehĺbili vedomosti z miestneho regiónu, z fyzickej a humánnej geografie aplikáciou získaných poznatkov zo stredoškolského učiva z predmetov geografia, občianska náuka a história.
4. mája študenti II.A triedy v rámci hodiny Umenie a kultúra prezreli výstavu pod názvom "Farby a krivky Poľany", ktorej autorom je umelec Július Ciglan. Uvedená výstava sa nachádza vo Výstavnej sieni oddelenia kultúry MsÚ v Bardejove.
APRÍL
Vo štvrtok 19. apríla sme strávili zaujímavé popoludnie so spisovateľkou žijúcou v Bardejove, pani Jankou Nagajovou. Počas necelých dvoch hodín nás táto vzácna pani spisovateľka previedla čarovným svetom poézie. Porozprávala nám o svojom živote aj o svojich prvotinách. Jej skromnosť a pokora nám zmenili pohľad na život. Pani Nagajová sa s nami podelila so svojimi životnými skúsenosťami. Medzi jedným z nich patrila práca v ústave s telesne a duševne postihnutými ľuďmi, u ktorých objavovala ich skryté talenty. Jej básne boli ilustrované mnohými dielami práve z tohto prostredia. Predniesla nám časti svojich básní, pri ktorých sme na chvíľu prestali vnímať okolitý svet. Takto príjemne strávené popoludnie nás prinútilo zamyslieť sa nad životom a zanechalo v nás nezabudnuteľný pocit so spoločne strávenej chvíle s človekom, ktorého život i profesia sa stali poslaním. foto >>>

Svetový deň umenia
Tak ako každoročne oslavujeme Deň matiek, detí, žien, otcov, zamilovaných… má svet ďalší významný dátum. Presne 15. apríla 1452sa narodil významný renesančný génius Leonardo da Vinci, ktorý sa navždy zapísal do dejín ľudstva ako nezameniteľný a nadčasový umelec.
Ako vieme, umelci sú takpovediac odlišní, výnimoční a často aj nepochopení ľudia. Súčasný svet dnes povoľuje skoro všetko, a preto je niekedy naozaj ťažké rozlíšiť kvalitu od braku. Aj naša škola si spomenula na tento deň. Sme radi, že u našich študentov vidíme veľké umelecké cítenie a zmysel pre detail.
Svoje umelecké diela sa rozhodli pred zrakmi celej školy vystaviť len niektorí študenti. Autorkou zmyselného portrétu ženy so zloženými rukami je nadaná Barbara Hrivňáková (III.A), ktorá preferuje teplé pastelové farby a kúzlo prírody. Niekoľko talentov máme aj medzi našimi maturantmi. O netradičné studené, priezračné a belasé farby zátišia sa postaral šikovný, folklórom podkutý študent, ktorý doma ukrýva ešte niekoľko vlastných malieb. Keď sa pozrieme na jeho druhý obraz Vlčieho maku, môžeme usúdiť, že k zátišiu pôsobí dosť kontrastne. Ladislav Čech-Špirek (IV.B) sa pri tvorbe svojich diel necháva inšpirovať hlavne prírodou, folklórom a láskou k rodine. Svoje diela ochotne predstavil aj predseda Žiackej školskej rady Jakub Boruv (II.A), ktorý približuje nielen krásy prírody, ale aj pokrivené medziľudské vzťahy a morálku dnešnej doby. V mene celej Žiackej školskej rady sa chceme srdečne poďakovať svojim žiakom, ktorí sa nehanbili a skromne nám pootvorili svoju trinástu komnatu.
13.apríla sa pre študentov II.A triedy uskutočnila pravidelná prednáška spojená s diskusiou na tému "Medzigeneračné vzťahy". Prednášku viedla Mgr. Slávka Benková - Rybárová z Centra pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie v Bardejove. Cieľom prednášky boli vzťahy medzi rodičmi, starými rodičmi a dospievajúcimi mladými ľuďmi, ich vzájomná komunikácia, konflikty alebo rodinná klíma ako dôležitý faktor kvality vzťahov. Medzigeneračné vzťahy sú problematikou, ktorá je jedným z významných činiteľov dynamiky spoločenského vývoja, na základe ktorej si dospievajúci mladí ľudia formujú svoje životné postoje a názory.

Deň narcisov - Liga proti rakovine
Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine (13.apríla), sa študenti Súkromného gymnázia rozhodli prispieť svojou troškou a pomôcť tým, ktorí tak veľmi potrebujú našu pomoc. Študenti boli rozdelení do troch trojčlenných družstiev (Artur Staš, Bernadeta Čurná, Vivien Pšenčíková - I.A, Kristián Sokol, Gabriela Nagyová, Petra Horejsková - III.A, Jakub Boruv, Bianka Terjeková, Nikoleta Ratvajová - II.A). V mene Žiackej školskej rady a celej školy sa chceme poďakovať našim dobrovoľníkom za ich ochotu a vytrvalosť a študentom za finančný príspevok.
  

Beseda pre žiakov I.A triedy
13. apríla sa na našej škole uskutočnila prednáška pre prvý ročník s poručíčkou Kvetoslavou Pekárikovou z OR PZ v Bardejove. Keďže kriminalita u mladých ľudí čoraz viac stúpa a masmédiá nám dennodenne prinášajú brutálne vraždy a zločiny, rozhodli sme sa priblížiť túto skutočnosť poučnou prednáškou na tému "Kriminalita a delikvencia mladistvých". Naši študenti mali jedinečnú možnosť dozvedieť sa všetky skutočnosti a zaujímavosti od skúsenej príslušníčky PZ v Bardejove. Dúfame, že študenti pozitívne prednášku ocenili a všetky rady si zoberú k srdcu.
BLÁZNIVÝ DEŇ na SGBJ
Napriek tomu, že piatok trinásteho sa tradične nesie v duchu poverčivého nešťastia a všetkého zlého, naša škola sa ním nedala zastrašiť. Naši žiaci si tento „nešťastný“ piatok spríjemnili Bláznivým dňom . Ak si myslíte, že váš šatník je už neaktuálny a chceli by ste ho oživiť, nezúfajte. Práve piatok bol ten správny čas na to, aby si žiaci obliekli niečo netradičné, nadčasové, šokujúce a zábavné. Najväčší úspech malo oblečenie nášho maturanta Ladislava Čech-Špireka (4.B), ktorý všetkých prekvapil výzorom statočného vojaka v maskáčoch s hlavou koňa. Podobne aj sumo zápasník sa prišiel ukázať vo svojom obľúbenom oblečení, ktoré vzbudzovalo rešpekt a úctu pred náročným a nebezpečným športom. Úspech mali aj dievčatá zo 4.A a 3.A triedy, ktoré sa obliekli ako princezné, jednorožce a žienky domáce. Chlapci si zvolili skôr ležérny až mierne rapperský štýl vo vyťahaných a roztrhaných rifliach. Veríme, že napriek „nešťastnému“ piatku mali naši žiaci tento aprílový piatok TRINÁSTEHO pekný, šťastný a trošku bláznivý.
 

Tretí divadelný víkend Súkromného gymnázia

Tomáš Garrigue Masaryk často hovorieval, že každý človek si musí nájsť svoju cestu.
Tá naša sa začala v piatok 6. apríla a niesla sa v duchu 100. výročia založenia Československa - prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. Aj preto sa náš 3. divadelný víkend začal tematicky - prehliadkou zámku v Topoľčiankach, kde bolo centrum politického diania v prvých rokoch republiky. T. G. Masaryk, prvý prezident ČSR, tu trávil každý rok niekoľko mesiacov v roku.
Odtiaľto naša cesta viedla do Novej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave, pred ktorou sa vypína socha ďalšieho zakladateľa ČSR - Milana Rastislava Štefánika. Počas divadelného predstavenia "Je úžasná!" sme si vychutnávali pravdivý príbeh Florence Fosterovej Jenkinsovej, najhoršej speváčky na svete, ktorý stále zabáva divákov v desiatkach vypredaných divadiel na svete. Vedela s takou chuťou zle spievať slávne operné árie, až skutočne vypredala slávnu Carnegie Hall a slávila v medzivojnovej dobe 20. storočia veľký úspech. Opernú divu s príšerným hlasom stvárnila vynikajúca herečka - Kamila Magálová.
Bratislavu, ako hlavné slovenské centrum počas 1.Československej republiky, nám priblížila návšteva Bratislavského hradu, kam putovali naše kroky nasledujúci deň. Vďaka mnohým expozíciám a sprievodnému slovu nášho lektora sme mali možnosť spoznať kontinuitu osídlenia nášho hlavného mesta od keltskej doby až po súčasnosť. Divadelný víkend sme zakončili veľkolepým svetoznámym muzikálom Mačky, ktorý svojou popularitou už oslovil viac ako 70 miliónov divákov z celého sveta. V závere sa chceme poďakovať všetkým zainteresovaným, vďaka ktorým sme mali možnosť zažiť autentickým spôsobom dejiny a kultúru aj v nami vzdialenejších častiach našej krajiny, menovite najmä pani učiteľke Oľge Lissýovej. foto >>>

V dňoch 10. a 11. apríla prebehlo na škole školenie týkajúce sa finančnej gramotnosti, ktoré zabezpečovala nadácia OTP banky – OTP ready nadácia. Zúčastnili sa jej žiaci všetkých štyroch ročníkov. Za organizáciu a prípravu tohto školenia bola zodpovedná RNDr. Miriam Porubská. foto >>>

10. apríla sa v Prešove na Gymnáziu J. A. Raymana uskutočnilo krajské kolo Matematickej olympiády v kategórii C. V tomto školskom roku sa jej zúčastnila žiačka I.A triedy – Klaudia Dvoriščáková, ktorú pripravovala RNDr. Miriam Porubská. Keďže získala piaty najlepší počet bodov – 11 bodov z maximálneho počtu 24 bodov, stala sa úspešnou riešiteľkou v tejto kategórii a umiestnila sa na peknom 8. mieste. Matematickej olympiády sa v kategórii C zúčastnilo celkovo 43 žiakov a maximálny dosiahnutý počet bodov bol 17. Blahoželáme!

V súčasnej spoločnosti sa o extrémizme a radikalizme mladých ľudí mnoho hovorí, často sa hľadá „zázračný spôsob“ ako im predchádzať alebo ako ich riešiť. Prax však ukazuje, že jedinou možnosťou je, aby sme sa my dospelí, učitelia, rodičia, blízki, viac rozprávali s mládežou aj o ťažkých spoločenských témach. Preto sa nači učitelia zúčastnili 4. apríla školenia pre učiteľov dejepisu, občianskej náuky a etickej výchovy v Prešove, ktorého hlavnou témou bolo "Ako sa nezľaknúť diskusie so žiakmi", organizovaného odborným nakladateľstvom Raabe a jednotlivých odborov školstva SR z tímu www.skolskyportal.sk.Pod vedením školiteľa sme si vyskúšali ukážky praktických cvičení k jednotlivým tematickým oblastiam, ako sú demokracia, vlastenectvo, extrémizmus...alebo obrana voči manipulácii a konšpiračnému mysleniu. Hľadali sme vhodné prístupy, ako vyzdvihnúť a oceniť u žiakov ich aktivitu, kritické myslenie, vlastné názory a prepojenie teoretických vedomostí s praktickými kompetenciami potrebnými v súčasnosti.

MAREC
"Obyčajný učiteľ učí.
Dobrý učiteľ vysvetľuje.
Vynikajúci učiteľ demonštruje.
Veľký učiteľ inšpiruje."
William Arthur Ward

V dnešný deň si pripomíname narodenie pedagóga Jána Ámosa Komenského, učiteľa národov.
Práve 28. marec je sviatkom a oslavou práce všetkých pedagogických pracovníkov, ktorých práca je poslaním
a zaslúžia si za svoje znalosti, trpezlivosť a obetu úctu a poďakovanie.
Naše milé pani učiteľky, v mene Žiackej školskej rady a všetkých žiakov našej školy,
sa Vám chceme z celého srdca poďakovať za Vaše záslužné poslanie.
Za to všetko čo už vieme, s láskou Vám dnes ďakujeme.

Vaši študenti

27. marca sa naše pedagogičky Mgr. Žaneta Biľová a Mgr. Zuzana Vyhinská zúčastnili odborného seminára zo slovenského jazyka a literatúry, ktorý sa konal na pôde Gymnázia Leonarda Stӧckela v Bardejove. Seminár bol zameraný na metodické usmernenie a prácu so žiakmi na strednej škole. Školiteľom tejto akcie bolo vydavateľstvo Orbis Pictus Istropolitana. Stredoškolskí slovenčinári sa oboznámili s novými materiálmi potrebnými na vyučovanie a ako darček si odniesli nové učebnice určené na skvalitnenie edukačného procesu slovenského jazyka a literatúry.

23. marca sa v priestoroch Hornošarišského osvetového strediska v Bardejove uskutočnilo okresné kolo v prednese umeleckej prózy a poézie – Hviezdoslavov Kubín. Nikoleta Ratvajová, žiačka II.A, zvíťazila a získala 1. miesto v prednese poézie. Básňou od Vladimíra Reisela Poklady si získala postup do krajského kola, v ktorom bude reprezentovať našu školu. Prajeme veľa šťastia a úspechov!

Vo štvrtok 22. marca sa na MPC v Prešove uskutočnilo krajské kolo v olympiáde z dejepisu. Našu školu reprezentovala Bianka Terjéková z II.A triedy, ktorá sa spomedzi všetkých súťažiacich v kategórii B umiestnila na peknom 3. mieste. Srdečne blahoželáme!

20. marca sa na Gymnáziu Leonarda Stӧckela v Bardejove konalo krajské kolo biologickej olympiády. Na pôde tejto školy si zmeral svoje sily s rovesníkmi aj žiak našej školy - Timotej Gulák z II.A, ktorý súťažil v teoreticko-praktickej časti kategórie B. Timotejovi sa darilo veľmi dobre, pretože ako úspešný riešiteľ a z celkového počtu všetkých 14 súťažiacich, dosiahol čestné 7. miesto. Timotejovi srdečne blahoželáme a prajeme mu veľa šťastia pri ďalšom reprezentovaní našej školy.
  

19. marca súťažilo našich 14 žiakov v medzinárodnej súťaži MATEMATICKÝ KLOKAN v kategóriách Junior a Senior. Výsledky súťaže sa žiaci dozvedia 9.apríla na stránke organizátora súťaže.

  

17. marca sa vyše dvadsať študentov zo Súkromného Gymnázia spolu so študentkami zo Spojenej Školy J. Henischa v Bardejove a žiačkou z bardejovskej Hotelovej Akadémie, zúčastnili jazykového pobytu v Anglicku.
Na cestu sme vyrazili v skorých ranných hodinách a v Prešove sme doplnili zvyšné miesta v modernom autobuse študentkami z Gymnázia sv. Moniky, s ktorými sme počas celého zájazdu tvorili zohratý tím. Po takmer 30-tich hodinách cesty sme šťastne dorazili do nášho ďalekého cieľa. Naším domovom sa na krátky čas stalo malebné mesto Bath, známe výletné a kúpeľné miesto na juhozápade Anglicka, preslávené svojimi rímskymi kúpeľami s termálnou vodou, jedinou vo Veľkej Británii. Ubytovaní sme boli v hosťovských rodinách, kde sme mohli na vlastnej koži spoznať život v anglických rodinách. Počas jedného týždňa sme spoznali ich zvyky, spôsob života, ochutnali sme ich jedlá. Zároveň sme navštívili viaceré známe miesta, ktoré boli len pár hodín vzdialené od nášho miesta pobytu. Najskôr sme navštívili neďaleké pobrežné mesto Bristol, v ktorom sa nachádza slávny zrekonštruovaný parník Great Britain, ktorý sme si mohli zvnútra prezrieť a interaktívne spoznať život na najväčšom parníku svojho času na svete. V utorok sme sa zúčastnili celodenného výletu do Oxfordu, univerzitného mesta študentov, ktoré na nás pôsobilo veľmi čisto. V tejto najstaršej univerzite v Anglicku, sme samozrejme navštívili historickú budovu Christ Church College, ktorej takzvanou Great Hall - Jedálňou sa inšpirovali tvorcovia filmu Harry Potter. Známymi absolventmi Oxfordskej univerzity sú napríklad herci Emma Watson, Hugh Grant, či svetoznáme osobnosti J.R.R. Tolkien, Oscar Wilde, Persy Bysshe Shelley alebo politickí lídri Veľkej Británie, ako Margaret Thatcher, David Cameron, či Theresa May. Ďalší deň sme navštívili mýtmi opletený Stonehenge, najslávnejší praveký monument Veľkej Británie a v tento deň sme si stihli prehliadnuť aj malebné mestečko Salisbury, kde sa nachádza majestátna svetoznáma katedrála, v ktorej je uschovaný aj jeden z mála dochovaných exponátov Magna Charty - Veľkej Listiny Slobôd, slávneho anglického právneho dokumentu z 13. storočia. Nasledujúci deň sme cestovali do Walesu a jeho hlavného mesta Cardiffu, kde sme poobede strávili v zaujímavom technickom múzeu - National Techniquest, kde sme zábavnou formou spoznávali rôzne fyzikálne, biologické a ďalšie prírodovedné javy. Náš posledný deň zájazdu patril metropole Anglicka a celého Spojeného Kráľovstva - Londýnu, ktorý nás nesklamal počasím a videli sme z neho nádhernú časť, z pamiatok, parkov, námestí, múzeí alebo rušného života vo veľkomeste. Celodennú pešiu prehliadku Londýna sme zakončili plavbou po Temži počas zapadajúceho slnka. Okrem spoznávania anglickej krajiny sme absolvovali aj výukový kurz angličtiny s anglickými učiteľmi. Škola bola plná zábavy, rôznych zaujímavých úloh, dokonca si neraz vyžadovala aj odvahu, keď sme sa ľudí priamo na ulici Bathu, pýtali na otázky ohľadom informácií o našom štáte.
Náš jazykový pobyt v Anglicku bol nezabudnuteľný zážitok a hlavne veľká skúsenosť do nášho študentského života. Sme veľmi šťastní za možnosť zúčastniť sa takéhoto zájazdu s výučbou, pretože okrem spoznania nových miest sme sa niektorí osmelili, iní sa zdokonalili, či utvrdili v anglickom jazyku, ale všetci sme pritom spoznali aj kultúru iného národa a prišli domov o ďalšie poznanie bohatší. Osobitné poďakovanie patrí RNDr. Oľge Lissýovej a Mgr. Silvii Valkovej, ktoré nám tento jazykový pobyt pripravili.
Barbara Hrivňáková, Barbora Jurčišinová, Timea Rychvalská a Barbora Vaňová (III.A)
foto >>>

16. marca sa konalo okresné kolo v basketbale SŠ dievčat. Našu školu reprezentovalo družstvo v zložení Saskia Ovšonková, Jana Prokopovičová. Terézia Biľová (IV.B), Klaudia Kroková, Barbora Kožená (III.A), Viktória Billá, Sarah Javorská (II.A), Bernadeta Čurná, Klaudia Dvoriščáková (I.A). Dievčatá po bojovnom výkone pod taktovkou pani riaditeľky PaedDr. Renáty Tulejovej obsadili výborné 2. miesto. Srdečne blahoželáme!

7. marca sa konalo okresné kolo v basketbale SŠ chlapcov. Našu školu reprezentovalo družstvo v zložení Adam Barvirčák, Daniel Cifra (IV.B), Matúš Mikláš, Richard NIemašík (IV.A), Daniel Čupa (II.A), Jakub Hnidzik, Stanislav Maník a Martin Gurský (I.A). Chlapci po bojovnom výkone pod taktovkou pani riaditeľky PaedDr. Renáty Tulejovej obsadili pekné 3. miesto. Srdečne blahoželáme!

 

FEBRUÁR
20. februára sa uskutočnil už 7. ročník matematicko-logickej súťaže SGBOJ.
Súťaže sa zúčastnilo spolu 10 trojčlenných družstiev. Družstvá skoro dve hodiny riešili 45 slovných úloh z matematiky s rôznou tematikou. Na začiatku každé družstvo dostalo 5 úloh, potom za každú správne vyriešenú úlohu získalo ďalšiu novú úlohu. Vyhralo to družstvo, ktoré v danom limite vyriešilo najviac úloh. Súťaž bola zorganizovaná v rámci PK matematika a práca s informáciami a pripravila ju RNDr. Miriam Porubská. Pri priebehu súťaže pomáhali dve žiačky III.A triedy (Barbara Hrivňáková a Timea Rychvalská) a učiteľky RNDr. Iveta Germanová a Mgr. Stanislava Rychvalská.
Jasným víťazom sa stalo družstvo II.A triedy, o druhom a treťom mieste pre III.A a II.A rozhodla nakoniec rozbojová úloha, štvrté miesto získali žiaci I.A triedy. Každý z víťazov si po skončení súťaže mohol ako odmenu vybrať zaujímavý hlavolam.
Poradie zúčastnených družstiev:
1.miesto: II.A - P. Kendra, B. Terjéková, R. Harčár - 34 bodov
2.miesto: III.A - A. Hankovský, B. Kožená, G. Nagyová - 29 bodov
3.miesto: II.A - N. Ratvajová, T. Gulák, M. Miščik - 28 bodov
4.miesto: I.A - K. Kloknerová, K. Dvoriščáková, J. Hnidzik - 26 bodov.
Víťazom srdečne blahoželáme! foto >>>

Dňa 19. februára sa v telocvični HA J. Andraščíka uskutočnil Valentínsky volejbalový turnaj študentov Súkromného gymnázia v spolupráci s členmi Žiackej školskej rady. Úvodné slovo predniesla a prítomných privítala naša pani riaditeľka PaedDr. Renáta Tulejová.
Svoje sily si prišli zmerať a o pohár riaditeľky školy zabojovať študenti z piatich tried, ktorí súťažili v zmiešaných družstvách (4 chlapci, 2 dievčatá) systémom každý s každým. Súťažiacich prišli podporiť ich spolužiaci v sprievode s pedagogickým dozorom. Výbornú športovú atmosféru, aplauz a dychtivosť po výhre striedalo vzrušenie a napätie z hry. Hoci sa súboj začal relatívne pokojne, nakoniec sa karty zamiešali. Očakávaných favoritov nakoniec potrápili aj družstvá z I.A, II.A a III.A triedy. Tohtoročný Valentínsky volejbalový turnaj potvrdil, že na našej škole máme nielen talentovaných športovcov, ale aj nadaných moderátorov. Funkcie športového komentátora sa s radosťou ujal Ladislav Čech-Špirek (IV.B), ktorý v spolupráci so Žiackou školskou radou spestril napínavý volejbalový turnaj aj hudobnou zložkou. Po niekoľkých vyčerpávajúcich zápasoch sme sa nakoniec dočkali výsledkov. Na 3. mieste sa umiestnila I.A trieda, 2. miesto obsadila IV.A trieda a zaslužené prvenstvo patrilo IV.B triede, ktorá predviedla skvelý výkon. Vynikajúce výsledky všetkých súťažných družstiev nezostali bez sladkej valentínskej odmeny. Družstvá, ktoré sa umiestnili na druhom a treťom mieste si mohli pochutnať na zákuskoch. Neodolateľnej ovocnej torty sa nemohli dočkať maškrtné jazýčky našich víťazov. Nakoniec aj družstvá II.A a III.A triedy sa pohli potešiť valentínskymi lízankami. Za výborné športové výsledky sa tí najúspešnejší samozrejme, nezaobišli bez diplomov. Po skončení celého turnaja sa pani riaditeľka PaedDr. Renáta Tulejová všetkým poďakovala za realizáciu a spoluprácu. Súčasne sa k poďakovaniu pripájajú aj členovia Žiackej školskej rady, ktorí všetkým zúčastneným srdečne blahoželajú a prajú veľa ďalších športových úspechov. foto >>>

Školské kolo biologickej olympiády
14.februára sa na našej škole uskutočnilo školské kolo biologickej olympiády, na ktorom sa zúčastnil Michal Ladomerský z I.A a Timotej Gulák z II.A triedy. Študenti si preverili svoje vedomosti v dvoch častiach. Prvá časť pozostávala z vedomostného testu, ktorý obsahoval 40 otázok. Druhú časť tvorilo laboratórne cvičenie na tému Kvasenie. Obidvaja študenti dosiahli počet bodov, ktorý ich môže posunúť na krajské kolo biologickej olympiády. Srdečne im blahoželáme a pevne veríme, že ich súčasný dosiahnutý úspech nebude posledným. Prajeme im veľa šťastia a síl, aby našu kolu reprezentovali aj na ďalších biologických súťažiach.
      

Farebný týždeň na SGBJ
Hoci nám chladné februárové týždne ešte nedali posledné zbohom, naša škola sa rozhodla vniesť trochu farieb a radosti medzi všetkých študentov. V spolupráci s členmi Žiackej školskej rady sme aj tohto roku mohli zorganizovať obľúbený Týždeň farieb.
Do akcie sa s chuťou zapojili všetky triedy, ktoré tak súperili o prvenstvo. Farebný týždeň sme začali neutrálnou čiernou a bielou farbou, ktorú nájde vo svojom šatníku hádam každý. Sviatok všetkých zaľúbených (14.2.) spojený s oslavou priateľstva a lásky sme si počas farebného týždňa pripomenuli v predstihu. Niektorí ostýchavo, niektorí s radosťou sa v utorok obliekli do teplej červenej a ružovej farby. V stredu sme privítali čerstvú snehovú nádielku modrou a bielou farbou, ktorá mala medzi študentmi taktiež veľký úspech. Vo štvrtok sme mali možnosť vidieť žiarivú žltú farbu, ktorá pekne kontrastovalas čiernou. Koniec farebného týždňa zavŕšil vytúžený piatok, ktorý si študenti oživili farebnými ponožkami. Dôležité bolo, aby bola každá ponožka inej farby. Po dôkladnom sčítaní počtu bodov, dospela Žiacka školská rada k očakávaným výsledkom. Na úspešnom treťom mieste sa umiestnila III.A trieda. Druhé miesto patrilo II.A triede, ktorá statočne bojovala všetkými farbami. Nakoniec sa definitívnym víťazom Farebného týždňa stala I.A trieda, ktorá sa mohla tešiť zo sladkej odmeny v podobe torty.
V mene všetkých členov Žiackej školskej rady sa chceme poďakovať študentom a taktiež aj pedagógom za ich vytrvalosť, kreativitu a pozitívny prístup. Víťazom srdečne blahoželáme a pevne veríme, že im súťaživosť vydrží čo najdlhšie. foto >>>

Olympiáda v slovenskom jazyku
7. februára sa na Gymnáziu J.A. Reymana v Prešove konalo krajské kolo v Olympiáde zo slovenského jazyka. Našu školu reprezentovala Františka Moravcová, žiačka II.A triedy, ktorá sa spomedzi všetkých 26 súťažiacich v kategórii B umiestnila na peknom 14 mieste. Srdečne blahoželáme!

12. januára sa konalo školské kolo Geografickej olympiády kategórie Z. Po úspešnom postupe zo školského kola našu školuv krajskom kole, ktoré sa konalo v Prešove 9. februára, reprezentovala žiačka II. A triedy Bianka Terjéková. Spomedzi všetkých 56 súťažiacich získala pekné 24. miesto. Gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov v budúcnosti!

11. školský ples Súkromného gymnázia
V čase plesovej sezónny sme sa nechali uniesť aj „my gymnazisti“ do sveta plesových rób, slávnostnej atmosféry, hudby a tancov. Stalo sa tak deň pred polročnými prázdninami - 1.februára v Ľudovej jedálni, kde sa konal už v poradí 11. školský ples Súkromného gymnázia. Hlavnými organizátormi, tradične, sme bolo my tretiaci a do príprav sme sa pustili s radosťou. Tento rok sme ples poňali v znamení maškarného bálu, kde mali všetci k dispozícii škrabošky. Tretiaka ste mohli spoznať podľa zlatej či čiernej masky na tvári, a v takejto zlato – čiernej farbe sa niesla aj celá noblesa plesu. Všetci spoločnými silami zabezpečili zdatný priebeh tohto školského podujatia, na ktorom nechýbala chutná večera, zákusky, bohatá tombola a výborná zábava všetkých prítomných. Žiaci našej triedy sa postarali o pestrý kultúrny program, v ktorom sa predstavili tanečné či spevácke talenty, a myslím, že sa nebolo za čo hanbiť. Súčasťou večerného programu bola aj súťaž tanečných párov na rôzne štýly tancov, ktorú vyhrali naši bývalí štvrtáci Denisa Macková a Dávid Rilko. Samozrejme, nechýbalo ani vyhlásenie kráľa a kráľovnej plesu, ktorými sa stal Sebastián Kmeť zo IV.A a Veronika Tóthová z I.a. Zábava na parkete, o ktorú sa celý večer postaral DJ Danny, bola skvelá, čo svedčí, že parket nebol nikdy prázdny. Tancovali všetci žiaci aj učitelia, bez ohľadu na vek, ročník či pohlavie. Zabávali sme sa spolu ako jedna veľká partia až do rána. Myslím, že tohtoročný ples pod vedením nás tretiakov a našej triednej učiteľky Mgr. Zuzany Vyhinskej dopadol úžasne a už teraz sa tešíme na ten nasledujúci.
Barbara Hrivňáková, III.A
foto >>>

JANUÁR
30. januára sa uskutočnilo školské kolo Matematickej olympiády v kategórii C , ktorého sa zúčastnila žiačka I.A triedy – Klaudia Dvoriščáková. Keďže sa jej úlohy tohto kola olympiády podarilo úspešne vyriešiť (získala spolu 17 bodov z plného počtu 18 bodov), bude sa môcť v apríli tohto roku zúčastniť krajského kola Matematickej olympiády v kategórii C v Prešove. Srdečne blahoželáme!

Nezabudnuteľný týždeň na lyžiarskom kurze
V dňoch 8.- 12. januára sa žiaci prvého a druhého ročníka zúčastnili lyžiarskeho/ snowboardového kurzu v lyžiarskom stredisku Relax Center Plejsy v Krompachoch. V pondelok sme sa všetci plní odhodlania vydali užiť si kopec snehu. Niektorí sebavedome nastupovali do autobusu, iní zase s malou dušičkou a strachom, či to všetko zvládnu. Príchod na miesto činu bol pre všetkých veľmi prekvapujúci, no ako sa vraví: "Dobrého veľa nenarastie“, a tak sme si prešli skúškou skromnosti, či dokážeme aj z mála vytvoriť mnoho. Pokročilejší už prvý deň lyžovali/ snowboardovali len sa za nimi tak prášilo. Začiatočníci však veľmi nesmelo kráčali v požičaných lyžiarkach po niečom nepoznanom za svojím inštruktorom ako kuriatka za svojou mamičkou. Hneď v prvý spoločný večer sme sa oboznámili s Bielym kódexom, na ktorý sa často ľahostajne zabúda. Pán záchranár Marián Baran nás všetkých oboznámil s tým, ako sa správať na svahu v prípade úrazu a trpezlivo nám odpovedal na všetky naše zaujímavé otázky. Utorok s vychádzajúcim slnkom vyšla aj nádej na nové dobrodružstvo. O čosi smelšie kroky začiatočníkov viedli po prvýkrát k lyžiarskemu vleku. (Keď vám celý čas niekto donekonečna opakuje, že si na tú kotvu nemáte sadať, prejde vás na to chuť hneď.) Samozrejmosťou boli aj pády. V osobnom raste sú však veľmi dôležité, aby vás naučili nevzdávať sa a opäť vstať. Lyžovanie či večerné programy, ktoré tvorila jedna trieda pre druhú boli krásnym spríjemnením večerov, avšak to, čo sa dialo na izbách, ostane pre nás vždy príjemnou spomienkou. Našli sme si nové spriaznené duše. Aj po dlhom čaše spoločne strávenom v jednej triede sme zistili, že sa nepoznáme až tak dobre. Prebrali sme všetky životom prinášajúce ťažkosti, či niektoré nevysvetlené spory z minulosti. Ukázalo sa, kto je kamarát pre nás vždy, a kto len vtedy, keď svieti slniečko, či to, kto je väčší “beťár“. No to, čo sa stalo v Krompachoch tam aj ostane, a preto vám bude musieť postačiť, že sme sa naučili výborne lyžovať a poniektorí aj snowboardovať. A ako sa hovorí u nás “brižek “ sme si užili. :)
Nikoleta Ratvajová, II.A
foto >>>

DECEMBER

Posledný školský decembrový deň strávili študenti SG so svojimi pedagógmi netradične. Spoločne sa stretli v priestoroch Hrubej bašty, ktorej atmosféra prispela k tomu, akoby sa tu na chvíľku zastavil čas. Krásne slová básní, vianočné melódie, rôzne hudobné nástroje a výtvarné diela prispeli k tomu, aby všetci na chvíľu stíchli, započúvali sa a porozmýšľali nad krásou vianočného posolstva. Spoločné stretnutie sa ani nemohlo skončiť krajšie ako posedením pri vianočnom punči a skvelých doma upečených sladkých koláčikoch. foto >>>

7.decembra sa konalo školské kolo Olympiády v španielskom jazyku. Konečné poradie: Skupina A:
1. miesto: Františka Moravcová - 2.A
2. miesto: Bianka Terjeková - 2.A
3. miesto: Natália Mačušová - 2.A
Skupina B:
1. miesto: Natália Pillárová - 4.A.
Dievčatám blahoželáme a na krajskom kole, ktoré sa bude konať 12. februára im držíme palce!

 

V mesiaci december si žiaci IV.A a ktorých v tomto školskom roku čaká nie len maturitná skúška, ale prijímacie pohovory na vysoké školy, vypočuli prednášku výchovnej poradkyne Mgr. Ž. Biľovej o vypĺňaní klasických či elektronických prihlášok na VŠ.

ZÁŽITKOVÉ UČENIE A SPOZNÁVANIE ŠPANELSKEHO JAZYKA
V dnešnom globalizovanom svete nikto nepochybuje o nevyhnutnosti ovládať minimálne jeden cudzí jazyk, no pracovný trh si často vyžaduje dva alebo dokonca aj tri cudzie jazyky. Vplyv anglického jazyka neustále rastie, znalosť tohto jazyka je pre mladého človeka bezprostredne nevyhnutná. Z dôvodu našej geografickej pozície ja taktiež výhodne vedieť nemecky a rusky, avšak v poslednom čase sa začínajú v našej krajine do popredia dostávať aj románske jazyky, medzi nimi aj španielčina. Hlavnou výhodou španielskeho jazyka je jeho podobná výslovnosť a voľnejší slovosled, aj preto sa nám Slovákom učí ľahšie, ako iný cudzí jazyk.
Výučba cudzieho jazyka je zložitý proces a je veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú jeho úspešnosť. Súčasným trendom vo vyučovaní je využívanie informačno-komunikačných technológií, žiaci pracujú s rôznymi nahrávkami a zvukovými záznamami, no málokedy majú možnosť, byť v kontakte so „živým“ jazykom. Zážitkové vzdelávanie je veľmi účinné, pretože žiaci nadobúdajú poznatky a vedomosti prostredníctvom osobných skúsenosti.
A práve takýto typ výučby si mohli vyskúšať naši žiaci. Nebolo by to nič zvláštne, keďže do našich škôl bežne prichádzajú anglicky hovoriaci lektori či učitelia, avšak tento krát mohli žiaci poznávať jazyk a kultúru Španielska. Keďže naša škola ponúka vzdelávanie španielskeho jazyka, žiaci si mohli vďaka Bardejovskému projektu Európa s nami, ktorý vypracoval žiak II. A Jakub Boruv, vypočuť zaujímavé rozprávanie Jorgeho a Márie z Valencie o ich krajine, zvykoch, gastronómii, tradíciách a sviatkoch – hlavne o blížiacich sa Vianociach. Žiaci, ktorí vedia španielsky mohli Jorgemu a Márii porozprávať o Slovensku o zvykoch, tradíciách, kultúrnych pamiatkach a histórii našej krajiny. Taktiež im predstavili mesto Bardejov a Bardejovské kúpele, opísali hlavné kultúrne pamiatky a podujatia. Žiaci mali neskôr možnosť zahrať sa aj na turistických sprievodcov a všetko im poukazovať. Hodiny španielskeho jazyka boli obohatené o rôzne didaktické hry a prezentácie, na už spomínané témy. Žiaci sa mohli zúčastniť sa aj na besede v Bašte, kde ich Jorge a Mária informovali o zložitej situácii v Katalánsku. Pre žiakov to bolo pekné spestrenie mikulášskeho týždňa. foto >>>

8. decembra sa pre žiakov IV.A triedy uskutočnila prednáška spojená s diskusiou pod vedením Mgr. Janky Mullerovej z RÚVZ SR so sídlom v Bardejove, ktorá bola pokračovaním medzinárodnej kampane boja proti AIDS na našej škole.

5. decembra sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. V kategórii B zvíťazila Františka Moravcová, pred Nikoletou Ratvajovou a Róbertom Harčárom (všetci z II.A). V kategórii A zvíťazila Barbara Hrivňáková (III.A), pred Laurou Chamilovou(IV.B) a Viktóriou Moravcovou (III.A). Počet bodov nad 40 dosiahla Františka Moravcová, ktorá si svojím výsledkom vybojovala postup do krajského kola, ktoré sa bude konať v Prešove Srdečne blahoželáme!
 

Popoludnie 29. novembra bolo pre študentov a pedagógov našej školy netradičné. Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva smerovali naše kroky do Košíc.
Žiaci 1. ročníka a budúci maturanti z fyziky navštívili zážitkové centrum vedy AURELIUM. V ňom sa prelína zábava s učením v duchu hesla Jána Amosa Komenského „Škola hrou“, kedy je vedecký poznatok alebo akékoľvek učivo skryté v zábavnom experimente. Centrum sa snaží všetkým návštevníkom dať príležitosť veci vyskúšať a prísť na mechanizmus, akým daná vec funguje. Žiaci 2. ročníka si prezreli výstavu v Sieni elektrických výbojov Technického múzea, kde mali možnosť zoznámiť sa s elektrostatikou a technikou vysokých napätí prostredníctvom dynamických ukážok a pokusov. Mnohé pokusy si mohli žiaci aj sami vyskúšať. Tretiaci sa oboznámili s dejinami mesta Košíc prehliadkou v tzv. Miklušovej väznici, ktorá je súčasťou Východoslovenského múzea. Je to súbor dvoch prepojených gotických meštianskych domov, ktoré sa v minulosti využívali pre potreby väznice a mučiarne, dnes sú prebudované pre expozície dejín mesta Košíc. Aj takto si študenti osvojili regionálne dejiny a zároveň si pripomenuli súčasné demokratické hodnoty, aj blížiaci sa Deň ľudských práv dňa 10. decembra. Tento deň bol prvýkrát vyhlásený v roku 1950 a vzťahuje sa ku prijatiu Všeobecnej deklarácie ľudských práv Valným zhromaždením OSN. Žiaci štvrtého ročníka sa ocitli v Štátnej vedeckej knižnice. Zaujímavý výklad o histórii budovy, knižničnom systéme v minulosti a dnes, ale aj samotná prehliadka jednotlivých oddelení knižnice prispeli k ďalšiemu obohateniu vedomostí našich žiakov. Príjemné popoludnie sme zakončili návštevou divadelného predstavenia A. P. Čechova "Ujo Váňa" v Historickej budove Štátneho divadla. foto >>>

Prvý decembrový deň je už od roku 1988 na celom svete venovaný boju proti AIDS. Cieľom tejto medzinárodnej kampane je upozorňovať ľudí na problém AIDS, zlepšovaním informovanosti a najmä prevencii. Aj preto sme si v tento deň na našej škole po prečítaní krátkych informácií v spolupráci so Žiackou študentskou radou mnohí pripli červené stužky, ktoré sú symbolom boja proti tejto stále nevyliečiteľnej chorobe.

NOVEMBER
25. november je venovaný Svetovému dňu odstránenia násilia páchaných na ženách a deťoch. Preto nás vo štvrtok 23. novembra navštívili dve zástupkyne z organizácie MYMamy o.z. z Prešova, aby nám povedali niečo viac o tejto problematike. Násilie a rodová nerovnosť medzi partnermi by nemali byť v 21. storočí neznáme pojmy pre nikoho. Realita je však, bohužiaľ, iná. MYMamy o.z. poskytuje krízové poradenstvo ženám, obetiam násilia v párových vzťahoch a ich deťom, venuje sa základnému a špecializovanému poradenstvu pre túto cieľovú skupinu a poskytuje krátkodobé ubytovanie v zariadení núdzového bývania.
Pani Lukáčová so svojou kolegyňou nás informovali o rôznych formách a podobách domáceho násilia a taktiež o možných spôsoboch riešenia takýchto situácií. Dozvedeli sme sa ako také násilie vlastne vyzerá a ako včas odhaliť potencionálneho násilníka.
Na záver sme si spoločne vyhodnotili výroky o obetiach a násilníkoch. Či sú to mýty, ktoré kolujú, alebo je to pravda, vždy je potrebné chrániť seba a iných ľudí. Myslím, že za všetkých zúčastnených môžem povedať, že táto prednáška bola naozaj poučná a pani Lukáčovej a jej spolupracovníčke ďakujeme za prínosné informácie.
Saskia Ovšonková, IV.B
 

23. a 24. novembra sa konala okresná súťaž v stolnom tenise družstiev. Naše družstvo dievčat v zložení Bernadeta Čurná (I.A), Sarah Javorská, Dominika Mačejovská a Tamara Zbrehová (II.A) obsadili pekné 2. miesto. SRDEČNE BLAHOŽELÁME!
   

22. novembra sa v obradnej sieni MsÚ v Bardejove uskutočnila slávnostná imatrikulácia prvákov našej školy. Žiaci svojím sľubom a podpisom do pamätnej knihy mesta Bardejov oficiálne potvrdili, že sa stali žiakmi 1. ročníka SG v Bardejove. foto >>>

16.novembra sme strávili 4 vyučovacie hodiny trocha netradične, a to pozeraním dokumentárnych filmov v Hrubej bašte, ktoré nám mali pripomínať obdobie neslobody na Slovensku. Začali sme filmom Stopy v snehu, kde sme videli, ako naši národovci a odvážlivci s veľkou dávkou odvahy a tiež za cenu obrovského risku, pašovali náboženskú literatúru do Československa. Uvedomili sme si, aké šťastie máme, že môžeme čítať literatúru, aká nás zaujíma bez hrozby toho, aby sme boli potrestaní. Druhý film nám ukázal, akou silou zasahovali bezpečnostné zložky na pokojné zhromaždenie veriacich počas Sviečkovej manifestácie na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Obdivujem odvahu ľudí, ktorí tam stáli aj za cenu toho, že to je prísne trestané. Nebáli sa, vyšli do ulíc a pokojne, bez známky násilia, chceli zmenu k lepšiemu. Nevzdali sa, ani keď boli davy rozrážané autami, či na nich boli použité vodné delá. To svedčí o tom, že s odvahou a bez násilia sa dajú veci zmeniť k lepšiemu. Možno toto povstanie nebolo hneď úspešné, ale bolo len prvým odvážnym krokom ľudí pred Nežnou revolúciou. A nakoniec posledný film s názvom Jáchymovské peklo bolo o nebezpečnej otrockej práci politických väzňov v uránových baniach. Uvedomili sme si, že myslieť si niečo alebo presadzovať svoj názor bez toho, aby sme boli za to stíhaní má veľkú hodnotu a nesmieme na to zabúdať. Všetky tri filmy nám ukázali, koľké samozrejmosti v našom dnešnom živote máme a nie vždy si ich vážime. Preto nesmieme zabúdať na minulosť a poučiť sa z nej, aby sme sa podobným veciam mohli vyvarovať. Lebo pre mnohých je sloboda vzácna, až keď ju stratia.
Barbara Hrivňáková, III.A

  

20. novembra sa uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Víťazom kategórie 2A sa stal Michal Ladomerský (I.A), druhé miesto si vybojoval Jakub Boruv (II.A) a tretie miesto obsadila Klaudia Dvoriščáková (I.A).
Víťazkou kategórie 2B sa stala Timea Rychvalská (III.A) a druhé miesto patrí Ladislavovi Čech-Špirekovi (IV.B).
V kategórii 2C2 sa víťazkou stala Natália Pillárová (IV.A). Víťazom srdečne blahoželáme a držíme prsty v obvodnom kole súťaže v januári.
 

Naša škola bola organizátorom okresného kola v bedmintone žiakov a žiačok základných škôl, ktoré sa konalo 13. novembra a zúčastnilo sa ho 6 škôl. Na krajské kolo za žiakov i žiačky postupuje ZŠ Kurima. Dňa 20. novembra sme zorganizovali okresné kolo aj pre stredné školy. Za žiakov postúpila dvojica chlapcov z Gymnázia J. Henischa a za žiačky dievčatá z Hotelovej akadémie Jána Andraščíka. Naši chlapci - Richard Niemašík (IV.A) a Tomáš Purdeš (III.A) získali pekné 3.miesto. Dievčatá - Bianka Terjéková a Františka Moravcová (II.A) skončili na 4.mieste. Blahoželáme!

13. novembra sa v priestoroch II.A triedy konal náš povestný „uchaľak“! Druháci si pre prvákov pripravili množstvo všelijakých úloh, ktoré šikovní prváci plnili s veľkou dávkou humoru a ochoty, no i malou dávkou strachu. S radosťou môžeme konštatovať, že všetci prváci krstom prešli, a tak sa oficiálne stali našimi milými prvákmi. foto >>>

Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do informatickej súťaže iBOBOR v kategóriách Junior (žiaci 1. a 2. ročníka) v počte 22 žiakov a v kategórii SENIOR (žiaci 3. a 4. ročníka) v počte 8 žiakov, ktorá sa konala v dňoch 6. a 7. novembra 2017.
Konečné umiestnenie:
JUNIOR
1.miesto: Peter Kendra, II.A
2. miesto: Nikoleta Ratvajová, II.A
3. miesto: Radoslav Šverha, II.A
SENIOR
1.miesto: Mário Leško, IV.A
2. miesto: Adrián Hudáček, IV.A a Barbora Kožená, III.A
3. miesto: Lukáš Čech-Špirek, III.A
Víťazom srdečne blahoželáme!
Mladí Bardejovčania zažiarili na Olympiáde o Európskej únii!
10. novembra 1759 sa narodil nemecký spisovateľ Friedrich Schiller, autor básne Óda na radosť, ktorej text sa stal neskôr hymnou EÚ.
Práve melódiu Ódy na radosť od Ludwiga van Beethovena sme si vypočuli 10. novembra, o 258 rokov neskôr, v úvode celoslovenského kola Olympiády o Európskej únii na pôde Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Táto olympiáda bola o niečo menej tradičná ako ostatné, ale o to zaujímavejšia. Súťaž pozostávala z dvoch kôl. 18. októbra sa konalo regionálne elektronické kolo, ktorého sa zúčastnilo 184 tímov z 93 škôl z celého Slovenska. Teda dokopy súťažilo 552 žiakov (tím tvorili traja žiaci) a do finálového kola postúpilo 8 tímov. Tie mali tú česť prísť do Trnavy a zmerať si svoje sily v celoslovenskom kole. My, mladí Bardejovčania, sme medzi nimi nechýbali a tohto celoslovenského kola sme sa zúčastnili ako žiaci druhého ročníka Súkromného gymnázia v Bardejove - JAKUB BORUV, JAKUB JULIŠ a BIANKA TERJÉKOVÁ, v sprievode s p. uč. Mgr. Zuzanou Vyhinskou.
V deň D sme prišli na súťaž s veľmi dobrou náladou. Boli sme si vedomí toho, že nemáme čo stratiť a ani sme nemali veľké očakávania. Brali sme to ako novú skúsenosť. Súťaž prebiehala tak, že každý tím súťažil pri jednom pultíku a na každú z 30 otázok mal necelých 30 sekúnd. Po 15 otázkach nasledovala prestávka a séria otvorených otázok. Táto časť súťaže bola viac zameraná na rozmýšľanie, kde bolo potrebné prepojiť viacero predmetov ako geografia alebo dejepis, aby sme sa dopracovali k správnej odpovedi. Otázky sa nám veľmi páčili, aj keď nie na všetky sme dokázali nájsť správnu odpoveď, ale naučili sme sa veľa nových vecí a zažili sme tú pravú tímovú atmosféru.
Naše heslo: "Talent wins games, but teamwork wins championships" od basketbalistu Michaela Jordana bolo efektívne a umiestnili sme sa na krásnom 2. mieste, kde sme získali aj vecné ceny: tablet, knihy a iné maličkosti, ktoré nám priniesli obrovskú radosť. Zároveň treba poznamenať, že aj keď to bol 1. celoslovenský ročník súťaže, organizácia aj prístup boli perfektné.
Týmto chceme povedať aj ostatným, aby sa zaujímali o dianie okolo seba a raz mohli zažiť taký istý neopakovateľný zážitok, aký sme zažili my. Všetci traja sme šťastní, že sme mali možnosť reprezentovať SGBJ a ako jediní zástupcovia aj naše mesto až v slovenskom Ríme - Trnave.
JAKUB BORUV, JAKUB JULIŠ a BIANKA TERJÉKOVÁ
S R D E Č N E     B L A H O Ž E L Á M E!
   

7. novembra sa konala zaujímavá prednáška s Mgr. Feckovou, ktorá študentom 4.A a 4.B triedy pri príležitosti Svetového dňa zdravej výživy (16.10) priblížila niekoľko pohľadov a užitočných rád k celosvetovej otázke a problematike zdravej životosprávy.
Keďže sa táto téma týka nás všetkých, nemali by sme byť voči nej ľahostajní. Zvlášť u dospievajúcej mládeže je zdravé stravovanie základom pevného zdravia. Rýchly životný štýl, sedavý spôsob života a nepravidelné stravovacie návyky sa stávajú najčastejšou príčinou porúch príjmu potravy.
Mgr. Fecková si získala pozornosť našich študentov niekoľkými novými informáciami. Upozornila, že vyvážená a pestrá strava, by nemala chýbať na žiadnom jedálničku. Preto je veľmi dôležité, aby sme si začali všímať ponuky jedál v našich školských jedálňach.
Zároveň poukázala na dôležitosť nutričných hodnôt, ktoré sú uvádzané na obaloch potravín. Vo všeobecnosti ľudia ani nevedia, čo si majú na potravinách všímať. Ak to výrobcovia uvádzajú, mali by sme venovať pozornosť množstvu tukov, cukrov a bielkovín, ktoré daná potravina obsahuje. Nezabúdajme na prítomnosť konzervantov, farbív a umelých sladidiel, ktorých nutričná hodnota je nielen nulová, ale niektoré štúdie uvádzajú ich nepriaznivý vplyv pre naše zdravie.Študenti ocenili prínos Mgr. Feckovej, ktorá sa s nimi podelila o svoje dlhoročné skúsenosti so zdravým stravovaním a celkovou životosprávou. Veríme, že nové informácie využijeme v prospech svojho zdravia a v budúcnosti sa vyhneme nesprávnym stravovacím návykom.
 

Prinášame 1. číslo školského časopisu Život SGBJ tu >>>

OKTÓBER
27. októbra sa žiaci I.A triedy v popoludňajších hodinách zúčastnili hokejového zápasu: HC Košice – HK Dukla Trenčín v Košiciach. Cestu na hokej a späť si žiaci užívali v autobuse FC BARCELONA. Ďakujeme sponzorom, vďaka ktorým sa podarilo uskutočniť tento nezabudnuteľný výlet.
  

Otvorene o extrémizme
Dňa 24. októbra sme sa žiaci III. A triedy zúčastnili edukačného podujatia, v priestoroch bardejovskej Starej synagógy, ktoré sa konalo formou diskusie pod názvom "Otvorene o extrémizme". Podujatie bolo uskutočnené v mene občianskej iniciatívy "Zabudnuté Slovensko". Mali sme tu možnosť stretnúť sa s osobnosťami akými sú - novinár Andrej Bán, Eva Mosnáková, žena, ktorá prežila holokaust alebo Pavel Sibyla, výkonný riaditeľ nadácie Zastavme korupciu. Privítali nás úvodným slovom a na začiatok stretnutia nám pustili krátky dokumentárny film s názvom Cesta Magdalény Robinsonovej, sústredený na tému holokaust a dôsledky, ktoré zanechal v obyvateľoch a v spoločnosti. Po filme nasledovala diskusia hostí so zúčastnenými študentmi bardejovských gymnázií. Viacerí z nás sa takejto diskusie zúčastnili po prvý krát v živote a bolo zaujímavé vidieť koľko rôznych názorov a pohľadov na situáciu v dnešnej spoločnosti sa našlo medzi mladými ľuďmi v jednej miestnosti. A čo nám táto diskusia dala do života? Uvedomenie, že vždy by sme mali hľadať pravdu, aj keď sme o niečom presvedčení. Náš pohľad nemusí byť vždy ten najsprávnejší, hlavne ak neberieme ohľad na iných ľudí, preto musíme neustále prahnúť po nových informáciách, učiť sa byť empatický alebo rozprávať o aktuálnych problémoch, o ktorých v prvom rade musíme vedieť, že nevznikli len tak lusknutím prstov, vznikli určitou postupnosťou udalostí. Presne ako pani Eva Mosnáková povedala v jednej zo svojich odpovedí: ,,Holokaust je dôsledok fašizmu a preto je tak nebezpečný nárast extrémizmu“.
Timea Rychvalská, Barbora Jurčišinová
  

Ideme ďalej!!!
Európsku úniu dnes vníma každý občan iným spôsobom. Je viac ako len visiacou vlajkou nad každou štátnou inštitúciou. Pre odporcov je symbolom byrokracie, diktátu z Bruselu a povinných kvót prijímania migrantov. Pre podnikateľov znamená možnosť voľne obchodovať s celou Európou, pre cestovateľa cestovanie bez obmedzení, pre nás študentov príležitosť študovať v zahraničí zadarmo. Mnohí ľudia dnes majú prácu aj vďaka podpore zo zdrojov Európskej únie. Dokonca aj obyčajný stavbár má prácu len preto, že EÚ podporuje rozvoj ciest a opravu budov. Ako však vznikla Európska únia? Koľko rokov práce, úsilia, rokovaní a zmlúv stálo za jej vznikom? Kto sa podieľal na jej vytvorení? Čo charakterizuje EÚ a jej členov? To vie dnes len málo stredoškolákov, a preto sa Fakulta sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave rozhodla zorganizovať olympiádu o Európskej únii pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, aby sa žiaci SŠ dozvedeli viac o celoeurópskom fenoméne. Súťaž bola určená hlavne pre študentov 3. a 4. ročníka, to však neodradilo ani nás druhákov Súkromného gymnázia v Bardejove, pripraviť sa a zabojovať o čo najlepší výsledok. Náš tím tvorili študenti Jakub Boruv, Jakub Juliš a Bianka Terjéková. Aj napriek tomu, že sa súťaže zúčastnilo 93 škôl z celého Slovenska a do finále mohlo postúpiť len 8 tímov, nestrácali sme nádej a dali sme do toho všetko. Venovali sme svoj čas štúdiu medzinárodných dohovorov, zmlúv a informácií o inštitúciách Európskej únie. Naša snaha nevyšla na zmar, keď sa nám podarilo postúpiť do celoštátneho finále z 8. miesta. Nech už výsledok skončí akokoľvek sme radi, že Univerzita prišla s myšlienkou vytvoriť takúto súťaž, zorganizovať ju a my sme sa do nej mohli zapojiť a tým obohatiť svoje vedomosti a porovnať ich so žiakmi v rámci celého Slovenska.
Jakub Boruv, Bianka Terjéková, II.A.
Srdečne blahoželáme držíme pralce!

18. októbra seminaristi z občianskej náuky a dejepisu navštívili Krajské múzeum v Prešove, sídliaceho v Rákociho paláci na Hlavnej ulici. Pod vedením archeológa Mgr. Mariána Čurného, PhD. si tu vypočuli prednášku na tému "Starí Slovania". Dozvedeli sa o ich etnogenéze a spôsobe života, ktoré boli doplnené archeologickými nálezmi priamo v expozícii múzea. Študenti si taktiež prezreli ďalšie časti múzea, pričom medzi najzaujímavejšie exponáty patrila prvá písomná správa o meste Prešov z roku 1247, ktorej 770. výročie si v tomto roku práve pripomíname.
   

V magický deň piatok trinásteho sa žiaci tretieho ročníka mali možnosť porozprávať s psychologičkou PhDr. Katarínou Stašákovou zo Súkromného centra špeciálno - pedagogického poradenstva v Bardejove na veľmi zaujímavú a v dnešnej dobe aktuálnu tému: "Výber životného partnera". Veríme, že žiaci tieto informácie a rady do života budu stopercentne využívať aj v praxi.
   

10. októbra našu školu navštívila pani PhDr. Tatiana Kmecová so svojimi asistentmi z Úradu vlády SR s projektom Roadshow 2017. Pani Kmecová informovala žiakov o tom, ako správne postupovať pri písaní projektov a čerpaní financií z eurofondov. Žiaci sa vďaka užitočným informáciám môžu zapojiť aj do súťaže o atraktívne ceny, kde stačí iba vymyslieť a napísať projekt a zaslať ho kompetentným. Študentom držíme prsty, prajeme veľa síl a kreatívnych nápadov pri tvorení projektov. Zároveň ďakujeme aj PhDr. Tatiane Kmecovej, že si vybrala práve našu školu.
   

4. októbra sa žiaci tretieho ročníka a niektorí žiaci druhého ročníka zúčastnili na anglickom divadelnom predstavení v Košiciach. Spoločnosť TNT Theatre Britain tohto roku navštívila Slovensko s divadelnou adaptáciou kultovej knihy Raya Bradburyho 451 stupňov Fahrenheita (Fahrenheit 451). Žiaci tak mali unikátnu možnosť vychutnať si divadelné predstavenie v anglickom jazyku.

  

SEPTEMBER
27. septembra seminaristi z dejepisu a ďalší žiaci znašej školy navštívili miestny Štátny archív, sídliaci na Miškovského ulici 1.V archíve sa nachádzajú autentické písomné pramene od stredovekuaž po súčasnosť. Pani Mgr. M. Minčáková študentov oboznámila o práci archivárov vo všeobecnosti, ale aj o bádaní historických prameňov, ktoré sú jedinečné svojho druhu na Slovensku. Priblížila taktiež význam pomocných vied historických pri skúmaní histórie a historickej objektívnosti. Študenti takto získali prehľad a prepojenie historického vzdelania s konkrétnymi faktami.
 

Pondelkové ráno 18. septembra bolo pre nás iné ako pre ostatných žiakov našej školy. Chystali sme sa na 8-dňový zájazd na trase cez Maďarsko, Slovinsko, Francúzsko do Španielska. Po dlhej ceste, ktorá trvala deň a noc, sme dorazili na prvé miesto nášho dobrodružstva – malebnej dedinky Eze, kde sme navštívili rodinnú parfumériu Fragonard. V nej sme mohli vidieť, ako sa vyrábajú parfumy a toaletné vody rôznych vôní a mohli sme si ich aj zakúpiť. Po prehliadke parfumérie sme sa presunuli do luxusného Monaka - daňového raja milionárov a mnohých známych ľudí. Prehliadka kniežacieho paláca začala sledovaním výmeny čestných stráží pred kniežacím palácom. Naše kroky potom smerovali ku Casino Monte Carlo a chrámu sv. Barbory. Ďalšou zaujímavosťou na našej ceste bola prehliadka Oceánografického múzea s obrovskými akváriami a množstvom druhov morských živočíchov. Po zaujímavom dni strávenom v Monaku nás už čakala nočná jazda na miesto nášho pobytu v prímorskom mestečku Lloret de Mar, ležiaceho na pobreží Costa Brava. Tretí deň sme strávili oddychom na pláži, opaľovaním či kúpaním v mori a prehliadkou mestečka. Strava vo forme švédskych stolov s prvkami španielskej kuchyne bola výborná. Vo štvrtok sme vyrazili preskúmať ďalšie miesto nášho pobytu – hlavné mesto Katalánska Barcelonu. V Barcelone sme navštívili najznámejšiu ulicu La Rambla s Kolumbovým pamätníkom, múzeum Marítm, gotickú štvrť s katedrálou sv. Eulálie a park Güell, ktorý sa nachádza na kopci nad Barcelonou a zaraďuje sa medzi tie najkrajšie a najzaujímavejšie na celom svete. Bol vytvorený katalánskym umelcom Antóniom Gaudím. Vrcholom dňa bola návšteva majestátnej, ešte nedokončenej Gaudiho stavby, katedrály Sagrada Familia. Nadšenci futbalu však mali určite najväčší zážitok z návštevy futbalového štadiónu Camp Nou, čo je domáci štadión klubu FC Barcelona, kde si mohli zakúpiť rôzne suveníry. Piatkové dopoludnie sme strávili na pláži a nakupovaním darčekov. Popoludní sme spoznávali ďalšie krásy Barcelony, kde čerešničkou na torte bola nočná Barcelona s krásnymi farebnými spievajúcimi fontánami. Nasledujúci deň sme sa odubytovali a vychutnali sme si kúpanie na pláži pred cestou do našej poslednej destinácie v Taliansku, podmanivej a romantickej Verony. Nedeľné ráno nás privítalo dažďom, čo sme však využili na nakupovanie v obchodnom centre s nespočetným množstvom rôznych butikov. Popoludní sa ukázalo slniečko a my sme sa pobrali do historického centra Verony, kde sme mohli kráčať po stopách najromantickejšieho príbehu všetkých čias Rómea a Júlie. Mohli sme celkom zblízka obdivovať sochu Júlie, balkón, kde Rómeo Júlii dvoril a stenu lásky, na ktorú turisti lepia ľúbostné odkazy. Nechali sme sa unášať romantickou atmosférou mesta prechádzaním ulíc Via Mazini, Via Nizza, Via Sotoriva, Via Pietra, na ktorom sa nachádza Castel san Pietro, námestím Piazza de la Erde, na ktorej stojí veža Tore dei Lamberti, hrobka Scaligere, Piazza dei Signori, na ktorej sa nachádza Palác rozumu, sochu talianskeho básnika a spisovateľa Danteho, Múzeum Castelvecchio, v ktorom je dnes prírodovedné múzeum. Mali sme rozchod, kde sme mohli utratiť naše posledné úspory a s prázdnymi peňaženkami sme sa mohli pobrať na cestu domov. Bol to nezabudnuteľný zážitok, za ktorý sme vďační našim učiteľkám Mgr. Emílii Pajkošovej Horvátovej, RNDr. Oľge Lissýovej a RNDr. Ivete Germanovej, ktoré sa o nás príkladne starali. Naše poďakovanie patrí pani sprievodkyni Martine Gajdošovej a samozrejme pánom šoférom z CK Tančin za bezpečnú jazdu a trpezlivosť :)
foto >>>

V dňoch 19. až 21. septembra prebiehal na našej škole - Súkromnom gymnáziu, Kurz ochrany života a zdravia. My, žiaci tretieho ročníka, sme navštívili lanové centrum OutdoorPark v Prešove, kde sme si zahrali hru, pri ktorej sme si vyskúšali naše orientačné schopnosti a vedomosti, o tom kde pozerať, a ako sa správať, ak by sme sa stratili v prírode. Vyskúšali sme si kriticky myslieť a zvládli sme to ako tím. Preverili sme si aj naše vedomosti zo zdravotníckej prípravy a civilnej ochrany.
Na lezeckej stene „bouldrovka“ sa najviac vybláznili chlapci, ale aj dievčatám sa to veľmi páčilo. Určite sa niektorí z nás na toto miesto ešte vrátia.
Tretí deň kurzu sme prežili vo Vysokých Tatrách. Turistickú trasu z Tatranskej Kotliny na chatu Plesnivec a odtiaľ na Chatu na Zelené pleso sme zvládli hravo. Tento deň sme spoločne strávili s našimi prvákmi a druhákmi, ktorí v tento deň absolvovali účelové cvičenie.
foto >>>

13. septembra sa konali rodičovské združenia.

4. septembra sme o 8,30 hod. v Ľudovej jedálni slávnostne otvorili školský rok 2017/2018 slovenskou hymnou. Po nej nasledoval slávnostný príhovor riaditeľky školy PaedDr. Renáty Tulejovej, ktorá predstavila pedagogický zbor, privítala našich prvákov a popriala všetkým žiakom a pedagógom Súkromného gymnázia veľa úspechov. V závere Mgr. Silvia Valková vyhodnotila celoročnú súťaž TOP TRIEDA, ktorou sa stala terajšia II.A pod vedením Mgr. Žanety Biľovej. Predseda triedy si prevzal odmenu, ktorú tvorí deň voľna a šek v hodnote 100€. Srdečne blahoželáme!